كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
نوآم چامسکی و  انقلاب زبان شناسی

نوآم چامسکی و  انقلاب زبان شناسی

نویسنده: رضا نیلی پور
ناشر: دانژه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 176
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

دکتر رضا نیلی‌پور در این کتاب تلاش کرده تا زمینه‌های پرورش فکری و گوشه‌های کمترشناخته شده اندیشه‌های آزادیخواهانه نوام چامسکی، ‌زبانشناس و متفکر معاصر در علم و عمل برای نسل جوان ایرانی یه زبانی ساده بیان کند و عوامل محیطی و انسان‌هایی که در شکوفایی و رشد اندیشه‌های فلسفی و علمی او بیشترین نقش را داشته‌اند، به تصویر بکشد. به تعبیر وی به همین سبب است که شرح زندگی علمی و فرهنگی او آمیزه‌ای است از نقل ‌قول‌های او از فلاسفه و گفته‌های دیگران درباره او و اشاره به انسان‌ها و عوامل محیطی که در او تاثیر‌گذار بوده‌اند. 

به‌نظر چامسکی، انسان موجودی است آزاد و صاحب اختیار سرنوشت خود. بنابراین شیوه آموزش و تربیت او با حیوان و ماشین متفاوت بوده و به‌همین سبب معتقد است این تفاوت‌های ماهوی میان انسان و حیوان و ماشین باید هم در علم و هم در عمل و در روش‌های تعلیم و تربیت رعایت شود تا برای ذهن و زبان انسان امکان رشد و بالندگی فراهم گردد.

جورج ارول و موضع دولت‌ستیزی، برتراند راسل و آزادیخواهی، ‌جاذبه‌های زلیگ هریس و چامسکی جوان، نگرانی‌های علمی چامسکی جوان در هاروارد، دکتر نوام چامسکی و انقلاب زبانشناسی، ترجمه ماشینی،‌ ‌زبانشناسی و فلسفه دکارت، زبان و ذهن، روشنفکر مسئول، خوداندیشی و مبارزه سیاسی و مکتب زبانشناسی شناختی از جمله مباحثی هستند که نیلی پور به آنها اشاره داشته است. همچنین در پایان کتاب، زندگی چامسکی از نگاه تصویر  و برخی از آثار او آمده است. 

فهرست

دوران کودکی و خانواده
دوران دبیرستان
دوران دانشجویی و زبانشناسی ساختگرا
چامسکی فراتر از زبانشناسی
دکتر نوام چامسکی در ام آی تی
چامسکی و روانشناسی رفتارگرا
فلسفه زبان و زبانشناسی چامسکیایی
زبان و ذهن و آگاهی اجتماعی
انقلاب چامسکی
تکوین انقلاب زبانشناسی و چالش‌ها
زبان و آزادی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نوآم چامسکی و انقلاب زبان شناسی

  • ناشر: دانژه
  • کد کتاب: 112252 - 12/2
  • موجودی: در انبار
  • 110,000ریال
  • 95,000ریال

برچسب ها: نوآم چامسکی, رضا نیلی پور, زبانشناسی, روانشناسی اجتماعی, فلسفه اجتماعی, زبان شناسی, کتاب نوآم چامسکی و انقلاب زبان شناسی