نه تنبیه نه تشویق

نه تنبیه نه تشویق

نویسنده: الفی کهن
مترجم: اکرم کرمی
ناشر: صابرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 352
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 6

 

مروری بر کتاب

چگونه انگیزه های درونی را پرورش دهیم

تشویق و تنبیه دو روش تربیتی است که برای رعایت مقررات و انضباط مدنظر قرارمی گیرد. تنبیه در مواردی بکار می رود که رفتار ناپسند،برخلاف مقررات و غیردلخواه است و می خواهیم آن را خاموش و تضعیف کنیم. این دو روش باید بطور صحیح بکار رود تا موجب آرامش خاطر گردد.

در مورد تشویق و تنبیه مطالعات زیادی توسط روانشناسان صورت گرفته است و این مطالعات نشان می دهد که اثر تشویق بیش از تنبیه است و تا جایی که ممکن است باید از تنبیه خودداری شود زیرا تنبیه عوارضی ناخوشایند را دربردارد.

تشویق باید بجا و مناسب باشد و به محض مشاهده و انجام رفتار مناسب از سوی دانش آموز باید بلافاصله اعمال گردد و از تشویق های بی مورد نیز بایدخودداری کرد. تشویق مناسب و بجا در یادگیری تأثیر به سزایی دارد.

تشویق در لغت به معنای آرزومند کردن ، به شوق افکندن و راغب ساختن است . تاریخ به کارگیری تشویق به عنوان انگیزه شاید به قدمت تاریخ تعلیم و تربیت باشد ، زیرا هر جا صحبت از آموزش و یادگیری است مسأله تشویق به نحوی مطرح می شود . و به اعتقاد بسیاری از روانشناسان تربیتی ، تشویق و پاداش از مهمترین انگیزه های پیشبرد تعلیم و تربیت به شمار می رود و منظور از پاداش و تشویق هر عملی است که در تثبیت تمایلات و نیل به آمال انسان مؤثر باشد.

تشویق محرک خوشایندی است که بعد از بروز یک رفتار مطلوب به کودک ارائه می شود و منظور از تشویق و تأیید ، حمایت از رفتارهای مثبت و تأکید بر اعمال درست است . این عمل به کودک کمک می کند که برداشت خوبی از خود داشته باشد و با اعتماد به نفس رفتار صحیح را ارائه دهد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نه تنبیه نه تشویق

  • ناشر: صابرین
  • کد کتاب: 74570
  • موجودی: در انبار
  • 550,000ریال
  • 495,000ریال

برچسب ها: الفی کهن, اکرم کرمی, روانشناسی تربیتی, تشویق, تنبیه, کتاب نه تنبیه نه تشویق