كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
نهضت شعوبیه ؛ جنبش ملی ایرانیان دربرابر خلافت اموی و عباسی

نهضت شعوبیه

نویسنده: حسینعلی ممتحن
ناشر: باورداران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 390
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

جنبش ملی ایرانیان دربرابر خلافت اموی و عباسی

با آغاز جنگ قادسیه در ۶۳۷ میلادی عرب‌های مسلمان واردایران شدند و لشکر ایران تحت فرماندهی رستم فرخ‌زاد شکست خورد. با مرگ یزدگرد، آخرین شاه ساسانی در سال ۶۵۱ میلادی برخورد نظامی بین لشکر ایران و عرب‌ها به پایان رسید اما درگیری واقعی میان دو طرف آغاز شد.

ایرانیان که در برابر استحاله و از دست دادن هویت ملی خویش سر می‌پیچیدند نهضت‌هایی را بر علیه خلفای مسلمان پایه‌ریزی کردند. از اواخر عهد اموی نهضت‌های ملی و سیاسی و مذهبی هر روز به رنگی ظاهر می‌شد. مقصود اصلی این جنبش‌ها برانداختن دولت و سیادت عرب بود و با اسلام کاری نداشتند.

بزرگترین نهضت ایرانیان که به انقراض دولت و سیادت عرب‌ها انجامید نهضت شعوبیه بود. شعوبیه نام نحله‌ای است که از اواخر دولت اموی (اوائل قرن دوم هـ.ق) ظهور یافت و به برانداختن بنی‌امیه، برکشیدن بنی‌عباس و استقلال سیاسی ایرانیان انجامید.

فهرست 

نظری به اوضاع طبیعی عربستان
دین اسلام و مبادی آن
تاثیر مبادی اسلام در اعراب جاهلی
کشمکش میان حالات اعراب در جاهلیت و اسلام
فتوحات مسلمانان و توسعه متصرفات اسلامی
برده و تاثیر آن در اسلام و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نهضت شعوبیه ؛ جنبش ملی ایرانیان دربرابر خلافت اموی و عباسی

  • ناشر: باورداران
  • کد کتاب: 94457 - 97/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: حسینعلی ممتحن, خلفای عباسی, اسلام در ایران, تاریخ اسلام, جنبش ملی ایرانیان, خلفاس اسلام, تاریخ اجتماعی ایران, کتاب نهضت شعوبیه ؛ جنبش ملی ایرانیان دربرابر خلافت اموی و عباسی