منو
سبد خرید

نهج الفصاحه ؛ مجموعه کلمات قصار حضرت رسول اکرم (ص) با ترجمه فارسی

نهج الفصاحه ؛ مجموعه کلمات قصار حضرت رسول اکرم (ص) با ترجمه فارسی
موجود نمی باشد
نهج الفصاحه ؛ مجموعه کلمات قصار حضرت رسول اکرم (ص) با ترجمه فارسی
0 ریال
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • مدل: 95900 - 80/6
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 50

نهج الفصاحه

مترجم: ابوالقاسم پاینده
ناشر: جاویدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 730
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1360 - دوره چاپ: 13

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

به انضمام فهرست موضوعی

سخن، آینه روح است و برآیند و نتیجه افکار و اندیشه هاى درونى سخنگوست. از این رو قیمت و عیار هر سخن، با قیمت و عیار مکنونات درونى فرد رابطه مستقیم دارد و سخن هر گوینده اى، با میزان عمق اندیشه و افق فکرى اش ارزش گذارى مى شود.
از این لحاظ انسان ها با یکدیگر متفاوتند و مرتبه سخن هر یک از آنان با دیگرى تفاوت دارد. بر این اساس، آن گاه که به مرتبه متوسط انسان ها، یعنى دانشمندان نظرى مى کنیم، مى بینیم که در میان آنها، سخن آن فردى قیمتى تر و مقبول تر است که افق فکرى، عمق اندیشه و علمش، بالاتر از دیگران باشد. اما در مرتبه بالاتر که سخن از علوم اکتسابى نیست، موضوع کاملا متفاوت است؛ آنان که فکر و اندیشه و علمشان نه از سر تحصیل و اکتساب بشرى که از وحى الهى وعلم بى نهایت حق تعالى سرچشمه گرفته است.

صاحبان این جایگاه و مرتبه رفیع، همان پیامبران الهى و چهارده معصوم ـ علیهم السلام ـ هستند که در میان آنان پیامبر اعظم ـ صلى الله علیه وآله ـ داراى رفیع ترین مرتبه است و در جایگاهى ممتاز و برتر قرار دارد. از این رو، سخن آن حضرت نیز در دایره سخنان بشرى، برترین و والاترین منزلت را داراست. کلام پیامبر ـ صلى الله علیه و آله ـ از جهت قوت محتوا و حکمت آمیز بودن در حد اعجاز است و این بدان جهت است که بنابر روایت، خود آن حضرت فرموده اند:

«اعطیتُ جوامعَ الکَلِم و اختُصِر لى الکلامُ اختصارا.»
«کلمات جامع به من عطا شد و سخن براى من پیچیده و مختصر شد.»

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب