نهج البلاغه از کیست؟

نهج البلاغه از کیست؟

نویسنده: محمدحسن آل یاسین
مترجم: محمود عابدى
ناشر: بنیاد نهج البلاغه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 64
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1360 -دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

آقای شیخ محمد حسن آل یاسین، در سال 1350 هجری در عراق و در خانواده ای که مرکز علم و تقوی و در خاندانی که همه قبیله آن عالمان دین بوده اند، متولد شد، و بعد از سالها تحصیل در حوزه علمیه نجف و درک محضر استادانی بزرگ، به کار تالیف و تحقیق پرداخت. شیخ محمدرضا، پدر مولف ، از مراجع معروف نجف اشرف، صاحب تالیفات عدیده و از جمله شرح منظومه بحرالعلوم ، شرح تبصره و ....

...برخی از شیعیان، در ارج نهادن به علی (علیه السلام)، غلو و افراط کرده تا آنجا که او را به سطح کسانی رسانده‌اند که خداوند با وحی خود آنان را برگزیده است. یکی از اینان خود سید رضی است، که در مقدمه‌اش بر این کتاب [این را گفته است]؛ سید رضی(رضی الله عنه)، برتری‌اش در عرصۀ بیان و غلبه بر همۀ خطبا و بلغایی که با آن دشمنند را به این شکل توجیه کرده است که: "کلام علی (علیه السلام)، کلامی است که شمّه‌ای از علم الهی بر آن جاریست و بوی کلام نبوی از آن استشمام می‌شود».

شرحی بر این گفته نمی‌توان زد؛ زیرا، این استاد زبان و ادبیات عرب معنای مسحه: نشانه و عبقه : بو را نمی‌داند و جز غلو و گزینش توسط وحی، مدلولی برای این دو لفظ نمی‌بیند! به استثنای این دو سلاح جدید، هر چه اخیراً گفته شده تکرار سخنان گذشتگان است؛ هر چند، ساخت و ترکیب گفته‌ها مختلف و اسلوبهای تعبیر دگرگون گشته است. خوانندۀ گرامی در لابه‌لای بحث، به تفصیل، این شبهات و تشکیکات را درمی‌یابد. همۀ آرزویم این است که هر عرصه و نقشی برای روزنه‌ای از نور برای احقاق حق، پرده‌برداری از حقیقت و از بین بردن تاریکی دورانهای عصبیت جاهلی و خواسته‌های ناهنجار و زشت وجود دارد، برای این کتابچه نیز باشد. اگر در این امر موفقیت حاصل نمودم خوش‌اقبال بوده و اگر توفیقی کسب ننمودم همین برایم بس که تلاش خود را کرده‌ام (و الحمد الله الذی هدانا لهذا و ما کنّا لنهتدی لو‌لا أن هدانا الله) و آخرین خواسته و دعایمان این است: الحمد لله ربّ العالمین.

فهرست

گردآورنده نهج البلاغه کیست؟
 بلاغت علی
تردید پاره ای از نویسندگان
پاسخ ابن ابی الحدید و بعضی از محققان
تفصیل شبهات
جواب شبهات
پایان سخن اینکه
چند توضیح؛ پاورقی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نهج البلاغه از کیست؟

  • 100,000ریال

برچسب ها: محمدحسن آل یاسین, محمود عابدى, نهج البلاغه, امام علی, شیعه, کتاب نهج البلاغه از کیست؟