منو
سبد خرید

ننامیدنی

ننامیدنی
-10 % درحال حاضر موجود نمی باشد
ننامیدنی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 34235
  • وزن: 0.30kg
  • SKU: 49086
  • UPC: 35
450,000 ریال
500,000 ریال

ننامیدنی

نویسنده: ساموئل بکت
مترجم: مهدی نوید
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 348
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 5

 

مروری بر کتاب 

حالا کجا؟ حالا کی؟ حالا کِی؟ بی هیچ پرسشی. من، می‌گویم من. بی هیچ باوری. پرسش‌ها، فرضیه‌ها، این‌ها را می‌گویم این. ادامه می‌دهم، پیش می‌روم، به این می‌گویم ادامه، به این می‌گویم پیش رفتن. می‌شود که یک روز، همچنان که ادامه می‌یابد، یک روز فقط بمانم، در کجا، به جای رفتن، به روال قدیم، برای گذران روز و شب در جایی هر چه دورتر، دور نبود. شاید این گونه آغاز شد.

در این کتاب راوی بکت دیگر سعی ندارد با هذیان و وراجی از گفتن یک قصه، طفره برود بلکه جسارت راوی این کتاب تا آنجا پیش می‌‎رود که منجر به انهدام آشکار هر سطری می‌شود که مشکوک به داستان یا شبیه قصه باشد. راوی "نام ناپذیر" جز حرف زدن کار و نیاز دیگری ندارد.

برای او به هیچ وجه مطرح نیست که درباره چه حرف می‌زند، بلکه تمام مسئله برای او ادامه دادن کلمات و جملات، و حرف زدن است. به طوری که در پایان کتاب او کماکان می‌خواهد با همین روند حرف بزند و ادامه دهد، اما گویا نویسنده است که از این بیشتر اجازه حرافی به او نمی‌دهد. گویندگان بکت تماما محکومند که در برزخ بکت جمودی ابدی را تاب بیاورند؛ برزخی که از طریق زبان فرم اعجاز آور آثار بکت را ترسیم کرده و برمی‌سازد....

...من خودم به طرز تکان دهنده‌ای سرهم شده‌ام، باید کم کم این را درک کنند، منی که همه به او آویزان اند، باز هم بهتر، اطراف او، خیلی بهتر، همه می چرخند، سرگیجه آور، بله بله، اعتراض نکن، همه می‌گردند، این یک سر است، من در یک سر هستم، چه روشنگری ای، هیسسس، بی اختیار ادرار کردم.

آه از این صدای بی پروا، و این لحظات حبس شدن نفس وقتی که همه سراپا گوش می شنوند، و صدایی که باز شروع می کند به کورمال کورمال رفتن، بدون آن که بداند به دنبال چیست، و باز آن سکوت ریز، و باز هم گوش کردن، برای چه، کسی نمی داند، شاید نشانه ای از حیات، باید همین باشد، نشانه ای از حیات که از کسی می گریزد، و اگر می آمد مسلما انکار می شد، بدون شک همین است، کاش همه این ها متوقف می شد، آرامش برقرار می شد، نه، بیش از آن خوب است که بتوان باورش کرد، گوش کردن ادامه می یافت، برای صدا که دوباره آغاز شود، برای نشانه ای از حیات، برای این که کسی ذات خود را نشان دهد، یا برای چیزی دیگر، هر چیز، چه چیز دیگری می تواند باشد به جز نشانه های حیات، افتادن سنجاقی، تکان خوردن برگی، یا فریاد ضعیف قورباغه ها وقتی که داس به دو نیم شان می کند، یا وقتی که به میخ کشیده می شوند، در برکه شان، با نیزه ای، می توان مثال ها را زیادتر کرد، حتا ایده ی فوق العاده ای می شد، اما همین است، نمی توان.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات