كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
نمونه های فولکلور آذربایجان

نمونه های فولکلور آذربایجان

نویسنده: س. جاوید
ناشر: اتحاد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 290
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1344 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

شامل اشعار ، داستان ها ، متل ها و ... فولکلور آذربایجان

ترجمه دقیق واژه فولکلور تاکنون در هیچ زبانی میسر نشده و هیچ‌کدام از معادل‌هایی که برای این واژه برگزیده‌اند،‌دربرگیرنده معنای کامل آن نیست،به همین دلیل، تمامی ملل در کنار واژگان معادلی که خود برگزیده‌اند، همچنان واژه فولکلور را به معنای جامع آن مورداستفاده قرار می‌دهند. در ایران نیز گاه عباراتی مانند فرهنگ مردم، ادبیات عامیانه، دانش عامه و ادبیات شفاهی، به معنای فولکلور به کار برده می‌شود. هر چند فرهنگستان زبان و ادب فارسی معادل «فرهنگ مردم» را برای این واژه مصوب کرده است.فولکلور، سنت‌های شفاهی و فرهنگ یک قوم را گویند که به هیئت افسانه، چیستان، ترانه، داستان، و ضرب‌المثل باقی مانده باشد.

فولکلور آذربایجانی به قدری غنی و گسترده است که نمی‌توان در زمان کوتاه به بررسی و واکاوی آن پرداخت. خلاصه‌وار بگویم که این فولکلور به بخش‌های مختلف آیینی، جشن‌ها و مراسم، ‌فولکلور روایی مثل افسانه‌ها و قصه‌ها تقسیم شده است.این فولکلور قدمت و پیشینه زیادی دارد که ریشه‌اش به جوامع ابتدایی بازمی‌گردد. از نظر شکل و تنوع آیین‌ها، مراسم، شعرها، داستان‌ها، افسانه‌ها، ­­­گفتار نیاکان، بایاتی­‌ها و... فوق‌العاده غنی و حیرت‌انگیز است.

داستان‌های فولکلوریک آذربایجان در دو گروه، نوع‌بندی می­‌شوند؛ اول حماسی مثل کوراوغلو و قاچاق نبی و... و دسته دوم عاشقانه - نه صرفاَبزمی - مثل «اصلی و کرم»و «‌عاشیق غریب» و... . قهرمان‌های مردمی که برای مردم کار می‌کردند و در خدمت مردم بودند در سیمای کوراوغلی‌ها تجسم یافته‌اند و سیمای قهرمانان عاشق‌پیشه هم بیشتر با فرهنگ، دانش بومی، دیدگاه‌های عرفانی و مذهبی و حقیقی مردم آذربایجان عجین شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نمونه های فولکلور آذربایجان

  • ناشر: اتحاد
  • کد کتاب: 107046 - 100/7
  • موجودی: در انبار
  • 550,000ریال

برچسب ها: س. جاوید, ادبیات توده, فرهنگ عامه, امثال, متل ها, فولکلور, تاریخ فرهنگی ایران, ادبیات قدیم ایران, ادبیات عامیانه آذربایجان, ادبیات عامیانه ایران, کتاب نمونه های فولکلور آذربایجان