نمونه هایی از نثر فارسی

نمونه هایی از نثر فارسی

نویسنده: علی اکبر فرزام پور
ناشر: دهخدا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 350
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1349

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

نمونه هایی از نثر فارسی قدیم و معاصر

در تهیه مطالب این کتاب بدین نکته توجه شده که مطالب با عباراتی ساده و روان و داستان‌هایی کوتاه و گیرا آغاز شود و به تدریج به طرف مضامین فنی و متون سنگین‌تر پیش رود. در بخش نخست از لطایف، حکایات و نوشته‌های دلپذیر نویسندگان قدیم به ویژه سعدی و همچنین پیروان او بیشتر نقل شده است....

آنچه در این مجموعه گرد آمده است، نمونه‌هایی است زیبا و قطعاتی سودمند و آموزنده، ریخته قلم استادان باتجربه و تراویده طبع سخنوران سخن‌شناس که از میان انبوه نوشته‌ها و شعرهای رنگارنگشان برگزیده شده است.

نوشته‌ها بر مسائل اجتماعی و فنی و سرگذشت بزرگان و ناموران و باریکی‌های اندیشه و راه و رسم و عادات و آداب نیکشان و داستان‌های پرنکته و لطیفه و مباحث تاریخی مشتمل است و در همه آنها کلام استوار و عبارات جاافتاده و ترکیبات نیک به‌هم یافته و الفاظ دال بر معنی مقصود و لغات تراش خورده است.

 زمان نگارش قطعات و سرایش اشعار حدود ده قرن گستردگی دارد و بنابراین خود گویای دریافت تحول‌های تدریجی که از خواص زبان‌های زنده است و دگرگونی‌های لفظی و معنوی و مرگ و توقف یا تولد و سیر الفاظ و مفاهیم آنها تواند بود و این سیر تدریجی و تکمیلی یا تحولی را به‌خوبی نشان تواند بود.

کتاب برگرفته از حکایات : بوستان و گلستان سعدی ، جوامع الحکایات ، تاریخ برامکه ، تاریخ بیهقی ، کشف الاسرار ، اخلاق ناصری ، کیمیای سعادت ، تذکره الولیا ، اسکندرنامه ، داراب نامه طرسوسی ، داراب نامه بیغمی و ...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نمونه هایی از نثر فارسی

  • ناشر: دهخدا
  • کد کتاب: 30876 - 78/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: علی اکبر فرزام پور, تاریخ ادبیات ایران, ادبیات قدیم فارسی, نثر فارسی, کتاب نمونه هایی از نثر فارسی