کتاب نمایش در ایران  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب سینما - تئاتر - فیلمنامه - نمایشنامه انتشارات کاویان

نمایش در ایران 

نویسنده: بهرام بیضایى
ناشر: کاویان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 230
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب 

شصت تصویر و طرح و یک واژه نامه

یک مطالعه نمایش در ایران

این یک تاریخ زنده نیست. هرچند زنده نبودن از مشخصات هرکتاب تاریخ است، ولی این بار علت را شاید در نمایش ایران باید جست که نیمه جانی سخت جان بوده است. شاید هم در نبودن نمایشگاهی، مجموعه­ای، بایگانی آثاری، جایی که در آن نشانه­ها یا بازمانده­هایی را بتوان پیدا کرد. این مطلب کوچکی نیست. در یکی دو سرزمین همسایه­ی ما موزه­هایی هست که در آنها برای مثل عروسک­های شب بازی ایرانی از عهد سلجوقی تا امروز را می­شود دید. ولی اینجا موزه­ها از هیچ چیز پر است....

نمایش در آغازاز تحول رسمها و نیایشهای مذهبی بیرون آمد ، و وقتی به جایی رسید که دیگر رسم و نیایش نبود باز همواره نیازمند دستگاه دین و بیت المالش بود .

اگر دین نمایش پذیر بود و اگر مراجع مذهبی رسمهای تماشایی و سپس نمایش را برای توسعه ی قصه ها و کرامات مذهبی لازم می دانستند چنین می شد که دین فراهم کننده ی وسایل و امکانات نمایش می شد .

دینهای یک خدایی - مثل دین زرتشتی و یا اسلام که داشتیم - کمتر از دینهای چند خدایی -آنچنانکه در هند و یونان بود- روحیه ی نمایش پذیری داشته اند . در دینهای یگانه پرست حالت مطلق خدا و صورت ناپذیری او اولین تصورهای تجسم بخشیدن به ماوراء طبیعت را نفی می کند ، ولی در دینهای چند خدائی حالت انسانی تر خدایان و روابط شبه انسانی آنها با یکدیگر و حتی گاه هبوط تفننی شان به میان مومنان راهی گشوده و خیال انگیز است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نمایش در ایران

  • ناشر: کاویان
  • کد کتاب: 101641 - 110/6
  • موجودی: در انبار
  • 350,000ریال
  • 280,000ریال

برچسب ها: بهرام بیضایى, نمایش در ایران, تاریخ نمایش در ایران, تعزیه, تئاتر در ایران, نمایش, تعزیه, کتاب نمایش در ایران