منو
سبد خرید

نقش ذخائر بین المللی طلا و ارز و میزان لازم و کافی آن برای ایران

نقش ذخائر بین المللی طلا و ارز و میزان لازم و کافی آن برای ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
نقش ذخائر بین المللی طلا و ارز و میزان لازم و کافی آن برای ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 115571 - 106/3
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 49
0 ریال

نقش ذخائر بین المللی طلا و ارز و میزان لازم و کافی آن برای ایران

نویسنده: سیروس توفیق
ناشر: بانک مرکزی ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 250
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1345 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو 


مروری بر کتاب

ذخیره طلا به طلایی گفته می‌شود که بانک‌های مرکزی برای حفظ ارزش دارایی‌ها و تضمین پرداختِ تعهدات مالی خود مثل سپرده‌های بانکی، اعتبار دارندگان پول‌های کاغذی، پرداخت بدهی شرکای تجاری و یا به عنوان پشتوانه‌ای برای پول در مخازن تعریف شده خود، نگهداری می‌کنند. طلا شاید گران‌بها‌ترین ماده دنیا نباشد ولی بدون شک یکیاز استراتژیک‌ ترین ‌ها است.

آمارها نشان می دهند تعدادی از کشورها، صرف نظر از توسعه یافته یا در حال توسعه ، دارای بالاترین حجم ذخایر طلا می باشند. این مطلب می تواند قدرت چانه زنی سیاسی این کشورها را در مباحث سیاسی و اقتصادی بین المللی بالا ببرد. صندوق بین المللی پول به طور دوره ای آمار دارایی های طلای بانک های مرکزی را بر اساس گزارش رسمی آن کشورها اعلام می کند و شورای جهانی طلا بر اساس این آمار به طور دوره ای فهرست دارایی های کشور ها و سازمان های بین المللی مختلف را تنظیم می کند.

در جداول کتاب تعدادی از کشورهای جهان که دارای بالاترین میزان ذخایر طلا هستند نشان داده شده است اما مهم است که بدانیم میزان طلایی که در جدول زیر برای برخی کشورها ذکر شده، لزوما به صورت فیزیکی در آن کشور قرار ندارد. بنابراین سیاست اقتصادی کشورها ایجاب می نماید که بانک های مرکزی دنیا اجازه برآورد نمودن میزان ذخایر قطعی و واقعی خود را به غیر ندهند.

بی شک عواملی که سبب شده ذخایر ارز و طلا توسط کشورهای مختلف به عنوان مهمترین هدف قلمداد شود این است که نگهداری این ذخایر به سازمان و کشورها اجازه می دهد تا در مواقع لزوم اقدام به خرید پول داخلی نماید که این امر خود مانع از افزایش نقدینگی در کشور است. از طرفی نباید فراموش کرد که این کنترل از طریق بازارهایی همسو با بازار پول(ارز و سرمایه) صورت می گیرد. در نهایت با بکارگیری درست این شیوه می توان نظامی پویا و توانمند را نیز در عرصه اقتصاد داخلی کشورها شاهد باشیم.

یکی دیگر از اهداف بانک مرکزی دنیا برای خرید طلا این است که بانک های مرکزی برای کاهش ریسک ناشی از تغییرات قیمت ارزها در بازار جهانی، تصمیم به افزایش حجم میزان ذخایر طلای خویش گرفته اند. در یک جمله طلا، دلار را مطیع خود می کند. به همین دلیل است که کشور چین اقدام به خرید طلا و اوراق قرضه دیگر کشورها می نماید چرا که بتواند با تنزیل جایگاه دلار، پول ملی خود را به عنوان ارز معتبر بین المللی در مبادلات تجاری وارد نماید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات