نقش دانش در مبارزه با گرسنگی

نقش دانش در مبارزه با گرسنگی

نویسنده: ژوزوئه دوکاسترو
مترجم: غلامرضا جلالی نائینی
ناشر: کتاب نمونه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 80
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ:

کمیاب  - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

گرسنگی به حالتی اطلاق میشود که غذای در دسترس فرد حداقل انرژی لازم برای یک زندگی عادی را فراهم نمیکند.
سو تغذیه به حالتی گفته میشود که غذای در دسترس تامین کننده ضروریاتی مانند پروتئین و ویتامین ها نیست. سو تغذیه به مدت طولانی میتواند باعث شود که فرد از یک عفونت ساده تلف شود.

با این که زنان عمده تولید کنندگان غذا در جهان هستند اما به علت سنتهای فرهنگی و ساختارهای اجتماعی بیش از مردان در معرض فقر و گرسنگی قرار میگیرند. از هر ۱۰ نفر گرسنه در جهان ۷ نفر آنها را زنان و دختران تشکیل میدهند. گرسنگی و فقر روزانه جان ۲۵۰۰۰ انسان را میگیرند.

۸۵۲ میلیون نفر در جهان به غذای کافی دسترسی ندارند. این آمار از کل جمعیت آمریکا٬ کانادا و اروپا بیشتر است. از این تعداد ۸۵۰ میلیون نفر در کشورهای در حال توسعه هستند و یکی از هر سه نفرشان در کشورهای جنوب صحرای آفریقا زندگی میکنند.گرسنگی و سو تغذیه عامل شماره یک مرگ و میر در جهان است. تلفات گرسنگی از مجموع تلفات ناشی از ایدز٬ مالاریا٬ و سل بیشتر است.هر پنج ثانیه یک کودک بر اثر گرسنگی جان میدهد.

سالانه ۶ میلیون کودک زیر ۵ سال بر اثر گرسنگی میمیرند. این آمار برابر کل جمعیت کودکان زیر پنج سال کشور فرانسه است.بیش از نیمی از زنان باردار دچار فقر آهن هستند. روزانه ۳۰۰ زن در هنگام زایمان بر اثر سو تغذیه جان میسپارند.سالانه یک میلیون نوزاد بر اثر کمبود ویتامین آ تلف میشوند.جهان غذای کافی برای همه آدمها تولید میکند اما بیش از ۸۰۰ میلیون انسان اسیر گرسنگی هستند.

سوبسید تنها یک هفته مزرعه داران کشورهای توسعه یافته برابر هزینه یک سال برنامه غذا رسانی جهان تحت نظارت سازمان ملل است.
هزینه متوسط تامین غذای روزانه در کشورهای توسعه یافته ۱۰ دلار آمریکاست. هزینه سهمیه غذای برنامه سازمان ملل ۲۹سنت در روز است.مشکل گرسنگی در جهان در سالهای اخیر بهتر نشده است بلکه بر عکس شدت یافته است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نقش دانش در مبارزه با گرسنگی

  • 80,000ریال

برچسب ها: ژوزوئه دوکاسترو, غلامرضا جلالی نائینی, جامعه شناسی فقر, گرسنگی, فقر, جامعه شناسی سیاسی, کتاب نقش دانش در مبارزه با گرسنگی