منو
سبد خرید

نقش ترکان آناطولی در تشکیل و توسعه دولت صفوی

نقش ترکان آناطولی در تشکیل و توسعه دولت صفوی
درحال حاضر موجود نمی باشد
نقش ترکان آناطولی در تشکیل و توسعه دولت صفوی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133481 - 96/10
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 45
0 ریال

نقش ترکان آناطولی در تشکیل و توسعه دولت صفوی

نویسنده: فاروق سومر
مترجم : احسان اشراقی , محمدتقی امامی

ناشر: گستره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 310
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ:

 

مروری بر کتاب

این کتاب، ثمرۀ سالیانی دراز، مطالعه و تحقیق پروفسور فاروق سومر در تاریخ اجتماعی ایلات و عشایر ترک آناتولی است. وی دربارۀ نقش این عشایر در تشکیل دولت صفوی و توسعۀ آن، تحقیقی جامع انجام داده است. همان‌طور که در فهرست کتاب در اسلایدهای دوم تا ششم مشاهده می‌کنید، مؤلف این اثر را پس از مقدمه و پیش‌گفتار، در چهار بخش نوشته است.

پروفسور سومر در هر یک از این بخش‌ها، پس از ذکر مقدمه‌ای در تاریخ سیاسی و رویدادهای زمان، به نام و نشان و محل سکونت و محدودۀ جغرافیایی و ساختار اجتماعی هر یک از ایلات و عشایر می‌پردازد و اطلاعات جامعی از مشخصات اجتماعی آن‌ها ارائه می‌دهد...

تاریخ علوی گری در آناتولی و چگونگی نفوذ افکار و آراء تشیع در میان این گروه، کمتر مورد توجه محققان قرار گرفته است. در واقع، ریشه های علوی گری را باید در سال های بسیار دور؛ یعنی دوران سکونت ترکان در ماوراء النهر و مهاجرت آنان به آناتولی جست وجو کرد و حاصل آن الهیاتی التقاطی می باشد که از هرمکان جغرافیایی و هر مذهب و عقیده ای، توشه ای برداشته است. آن چه مسلّم است، رسوخ عقاید شیعی به علوی گری در قرن های پانزدهم و شانزدهم میلادی و اغلب از طریق دو جریان حروفیه و تبلیغات شیوخ صفوی در آناتولی صورت پذیرفت و علوی گری را به قزلباش گری مبدل نمود.

تاریخ علوی‌گری، مانند بسیاری از گروه‌های مشابه آن در تاریخ، ریشه در قرن‌ها پیش داشته و زمانی طولانی را پشت سر گذاشته است. این موضوع، دارای تسلسل تاریخی و در مکانی معین به صورتی بسیار آرام تحول یافته و تا به امروز رسیده است و حاصل‌ آن، ساختاری اجتماعی است که چندان هم‌گون نبوده است. به همین دلیل، تحلیل تاریخ آن با تمام ابعادش، درک مطلوب آن و بیان آن، چنان دشوار است که در چارچوب یک مقاله نمی‌گنجد.

با وجود رابطه سیاسی و فرهنگی نزدیکی که صفویان با تاریخ ترکیه دارند، بسیار شگفت‌آور است که در تاریخ نگاری مدرن ترکیه، مطالعات زیادی دربارة صفویان صورت نگرفته است؛ در حالی که تاریخ‌نگاران غربی، پژوهش‌های خویش درباره صفویان را نسبتاً زود آغاز نموده و تا به امروز تحقیقات مهم و مفیدی ارائه کرده‌اند. در واقع، در جهان اسلام به موضوع «تبدیل یک طریقت اهل تسنن به دولتی شیعی» مانند صفویه، کمتر توجه شده است.

تاریخ صفویه به لحاظ تاریخ‌نگاری بسیار جالب توجه و از نظر تاریخ علوی‌گری نیز بیانگر دورة بسیار مهمی است؛ زیرا علوی‌گری شناخته شدة امروزی، در واقع نقطة عطف تاریخ قزلباشی‌گری است. در این خصوص، مهم‌ترین نقش و سهم، قطعاً متعلق به مهم‌ترین شخصیت این خاندان؛ یعنی شاه اسماعیل است؛ البته در اینجا تاریخ صفویه و زندگی‌نامه شاه اسماعیل بررسی نخواهد شد. اما تلاش می‌شود که درک درستی از چگونگی تبدیل محافل اسلام بدعت‌گرای آناتولی به قزلباشی‌گری از سوی صفویان، خصوصاً شاه اسماعیل، صورت گیرد.

برای رسیدن به این هدف باید به این پرسش ها پاسخ داد: هدف دولت صفوی چه بود؟ از کدام ایدئولوژی استفاده کرد؟ در این هدف، نقش و جایگاه توده‌های غیر سنی ساکن در آناتولی که تحت حاکمیت عثمانی‌ها می‌زیستند چه بود؟ چگونه این توده‌ها در راستای هدف صفویان مهیا شدند؟ کدام ایدئولوژی و با چه روش‌هایی باید موثر واقع می‌شد و چه تشکیلاتی باید به وجود می‌آمد؟ به بیان مورخان امروز، چگونه تبلیغات صفوی، توده‌های منسوب به اسلام بدعت‌گرای آناتولی را تبدیل به جامعه قزلباش کرد؟

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات