دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نقش آمریکا و انگلیس در انقلاب ایران

نقش آمریکا و انگلیس در انقلاب ایران

نویسنده: عبدالرضاهوشنگ مهدوی
ناشر: ذهن آویز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 481
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ : 1

 

مروری بر کتاب

مجموعه مقالات

کتاب  مجموعه مقالاتی است به انضمام کتاب‌شناسی دکتر مصدق و نهضت ملی است. این کتاب ده مقاله‌ی سیاسی و هشت مقاله‌ی تاریخی را دربردارد. سه مقاله‌ی نخست کتاب به نقش آمریکا و انگلیس در انقلاب اسلامی ایران می‌پردازد و ثابت می‌کند ادعای کسانی که می‌گویند سازمان سیا و رادیو بی‌بی‌سی در انقلاب ایران نقش داشته‌اند به کلی بی‌اساس بوده است.

 پشتیبانی مستمر انگلستان از رژیم دیکتاتوری پهلوی و مرور بر تاریخ 57 ساله ایران از کودتای سوم اسفند 1299 تا انقلاب بهمن 1357 و حوادث رخ‌داده در حاشیه‌ی انقلاب مقاله‌های بعدی هستند. تنها پیروزی بزرگ سیا که به کودتای 28 مرداد و نقش این سازمان جاسوسی همراه با اینتلیجنس سرویس انگلستان می‌پردازد مقاله‌ی دیگری از این مجموعه است.

در بخش تاریخی، مطالبی همچون سرگذشت آخرین شاهزاده صفوی، برقراری روابط دیپلماتیک دایم میان ایران و انگلیس در زمان شاه عباس، تجاوز پی‌در‌پی روسیه به خاک ایران پیش از جنگ‌های ایران و روس در آغاز سده نوزدهم، مسافران انگلیسی در ایران دوره قاجار ارائه شده است. به گفته‌ی نویسنده، مهم‌ترین مقاله‌ی این مجموعه کتاب‌شناسی دکتر مصدق و نهضت ملی ایران است که برای نخستین‌بار تدوین شده است. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات