منو
سبد خرید

نقد و بررسی ساختار مجموعه آثار آگاتا کریستی به همراه رمان خانه ای در شیراز

نقد و بررسی ساختار مجموعه آثار آگاتا کریستی به همراه رمان خانه ای در شیراز
درحال حاضر موجود نمی باشد
نقد و بررسی ساختار مجموعه آثار آگاتا کریستی به همراه رمان خانه ای در شیراز
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 89139
  • وزن: 0.40kg
0 ریال
10 یا بیشتر 32,000 ریال

نقد و بررسی ساختار مجموعه آثار آگاتا کریستی

نویسنده: بهرام افراسیابی
ناشر: راد
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1 


مروری بر کتاب 

آگاتا مری کلاریسا، لیدی ملووان ؛ مشهور به آگاتا کریستی نویسنده انگلیسی داستان‌های جنایی و ادبیات کارآگاهی بود. او با نام مستعار ماری وستماکوت داستان‌های عاشقانه و رومانتیک نیز نوشته‌است، ولی شهرت اصلی او بخاطر ۶۶ رمان جنایی اوست.

داستان‌های آگاتا کریستی، بخصوص آن دسته که در باره ماجراهای کارآگاه هرکول پوآرو و یا خانم مارپل هستند، نه تنها لقب «ملکه جنایت» را برای او به ارمغان آوردند بلکه وی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مبتکرترین نویسندگانی که در راه توسعه و تکامل داستان‌های جنایی کوشیده‌اند نیز معرفی و مطرح نمودند.

...قصه پلیسی فقط جورچین نیست. وسیله سرگرمی محض نیست. برعکس با تحلیل ساختار این قصه­ها و مبانی معرفت­شناسی آنها می­توان به حقایق تازه­ای دست یافت. پارادایم حاکم بر این قصه­ها، پارادایم علمی است. ساختار این قصه­ها گرته­برداری دقیق از روی ساختار زندگی اجتماعی بشر در نیمه اول قرن بیستم، و مبانی معرفت­شناسی آنها تصویر روشن رویکرد معرفت­شناختی بشر در ایام پس از انقلابهای علمی است.

نظم آهنین طرح قصه­ها و روابط پیچیده و تودرتویی که در آنها بین عناصر مختلف وجود دارد، عیناً متأثر از ساختار زندگی اجتماعی است. ویژگی­هایی مثل محافظه­کاری و ثنویت اخلاقی که بعضی خوانندگان امروزی کریستی نمی­­پسندند، جزو مزایای کار او محسوب می­شود. محافظه­کاری کریستی ریشه در ساختار زندگی اجتماعی در اروپای نیمه اول قرن بیستم دارد. ثنویت اخلاقی او متأثر از رویکرد معرفت­شناختی بشر در چند قرن اخیر است.

با تغییر پارادایم علمی، پارادایم حاکم بر قصه­های پلیسی هم تغییر می­کند و ما نشانه­های این تغییر را حتی در کارهای خود کریستی هم می­بینیم که من بعداً به آن اشاره خواهم کرد. این واقعیتی است که تغییر پارادایم علمی از اوائل قرن بیستم آغاز شد. ولی نیم قرن طول کشید تا این تغییرات به عرصه زندگی عمومی وارد شد.

حتی خیلی از فلاسفه­ و از جمله اعضاء حلقه وین که اتفاقاً همه پیشینه علمی داشتند، تا ده­ها سال بعد این تغییرات را نفهمیدند و بعضی تا پایان عمر هم متوجه این تغییرات نشدند. بنابراین نباید آگاتا کریستی را سرزنش کنیم. کریستی از زمانه خود عقب نبود. در عصری زندگی می­کرد که به نظر عموم مردم جهان چیزی شناختنی بود.

خیر و شر هر کدام جایگاه خودشان را داشتند. جهان­بینی علمی به اوج شکوفایی خود رسیده بود. مردم خیال می­کردند با روش­های علمی می­توان همه حقایق جهان را کشف کرد. فیزیک و شیمی راجع به ماده تحقیق می­کردند.

علوم زیستی همین کار را در باره موجودات زنده انجام می­دادند. روان­شناسی و علوم اجتماعی و علوم سیاسی در باره بشر تحقیق می­کردند. اخترشناسی هر روز در باره کل کیهان کشفهای تازه­ای می­کرد.

در تاریخ و اقتصاد و مردم­شناسی و امثال اینها هم از روشهای علمی استفاده می­شد. در همه این موارد مرز بین حقیقت و دروغ، بین امور واقعی و غیرواقعی، مشخص بود. ابهامی وجود نداشت.

قصه پلیسی هم سعی می­کرد با همین رویکرد علمی در باب امور جنایی تحقیق کند. روش تحقیق همان روش علمی بود. برخورد هولمز و در واقع خود دایل با مسائل جنایی دقیقاً همان برخوردی بود که شیمیدان با مسائل مرتبط با ماده داشت. این رویکرد علمی در مسائل جنایی کاملاً آگاهانه بود....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات