نقد فلسفه یا تحقیق در آرا و عقاید فلاسفه

نقد فلسفه

نویسنده: غلامحسین آهنی
ناشر: دانشکده ادبیات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 250
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1340 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

تحقیق در آرا و عقاید فلاسفه

فلسفهٔ دوران باستان اَشکال ابتداییِ تفکر فلسفی برای نخستین بار در دوران باستان و در سرزمین‌های مختلفی از جمله مصر، ایران، چین، هند و یونان پدید آمده است. فلسفهٔ باستان ویژگی‌های بارزی دارد که بعدها در فلسفه مدرن غرب بروز می‌کند. در دوران باستان فلسفه متکی بر علم نبود زیرا بر پایه رشد و شناسایی سطحی و ابتدایی آن دوران تکیه داشته‌است. پیش از فلسفه، ادیان مختلف به تمام پرسش‌های مردم جواب می‌دادند. این پاسخ‌ها و توضیحات دینی سینه به سینه و نسل به نسل انتقال می‌یافتند.

انسان تاریخ باستان بر آن بود تا با اسطوره به مسئله زندگی، تقدیر، گذشته و آینده‌اش پاسخ دهد. اسطوره در اصل داستانی دربارهٔ خدایان است و توضیح می‌دهد چرا زندگی به این شکلی است که هست که موضوع اساسی همه اساطیر نبرد میان نیروهای نیک با نیروهای بد است. با گذشت سده‌ها، بیان اسطوره‌ای در تار و پود پرسش‌های فلسفی ریشه دواندند. فلاسفه یونانی با تلاش برای یافتن منشأ همه‌چیز (آرخه) و پاسخ به پرسش از تکثر، تلاش می‌کردند نشان دهند که این توضیحات معتبر نیستند و انسان نمی‌تواند به آن‌ها اعتماد داشته باشد

غلامحسین آهنی (۱۳۰۶اصفهان - ۱۳۸۰تهران) فلسفه‌دان و ادیب ایرانی است.آهنی در سال ۱۳۰۶ در اصفهان به دنیا آمد. کار خود را با معلمی در دبیرستان سعدی اصفهان شروع کرد و از معلمان نامدار آن زمان شد. وی پس از چندی همکاری خود را با دانشگاه اصفهان و تدریس در گروه فلسفه این دانشگاه آغاز کرد. استاد غلامحسین آهنی یک از کوشاترین استادان فلسفه اسلامی در دو دهه گذشته بود. وی در سال ۱۳۸۰ در تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نقد فلسفه یا تحقیق در آرا و عقاید فلاسفه

  • 0ریال

برچسب ها: غلامحسین آهنی, فلسفه اسلامی, عرفان اسلامی, تاریخ فلسفه, فلسفه, کتاب نقد فلسفه یا تحقیق در آرا و عقاید فلاسفه