منو
سبد خرید

نقد اجتماعی رمان معاصر فارسی

نقد اجتماعی رمان معاصر فارسی
درحال حاضر موجود نمی باشد
نقد اجتماعی رمان معاصر فارسی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 105397 - 37/2
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 21 = 25
0 ریال

نقد اجتماعی رمان معاصر فارسی

نویسنده: عسگر عسگری
ناشر: فرزان روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 267
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

با تاکید بر ده رمان برگزیده

نقد جامعه شناختی ادبیات از شیوه های نسبتا نوین در نقد ادبی است.در این گونه مطالعات به تعامل جامعه و ادبیات و شکلهای مختلف این مساله پرداخته می شود.در این کتاب، نقد اجتماعی رمان معاصر فارسی با تاکید بر ده رمان برگزیده از دیدگاه جامعه شناسی رمان بررسی شده است.

هریک از این رمانها متعلق به دوره ای خاص از تاریخ معاصر ایران هستند و مطالعه جامعه شناختی آنها حقایق ناگفته بسیاری را بر خواننده جدی رمان ایرانی آشکار می سازد و نشان می دهد که به هر روی نویسندگان ایرانی مصالح و درونمایه اثر خویش را از تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایران می گیرند و در جهان تخیلی و هنری رمان عرضه می دارند.

پیدایش نوع ادبی رمان، تحت تاثیر شرایط اجتماعی خاصی صورت گرفته و سپس خود اجتماع نیز از رمان و اندیشه‌های رمان‌نویسان متأثر شده‌ است. رمان با آفرینش ایده‌ها و ارزش‌هایی نوین، باعث تغییراتی در جامعۀ اروپایی پس از رنسانس شد. بهترین نمونۀ این رابطۀ مقابل میان جامعه و رمان را در «دن کیشوت» اثر سروانتس می‌توان یافت.

جامعۀ در حال تغییر، رمان دن کیشوت را به وجود می‌آورد و این رمان به سرعت در خوانندگان و برداشت‌هایشان از دنیای نو تأثیر می‌گذارد. تمام خصوصیات رمان که «لوکاچ» از آن در نظریۀ رمان ‌بارها یاد می‌کند از همان گسستگی تراژیک میان بشر و دنیا سرچشمه می‌گیرند.رمان بدون هیچ چشم‌پوشی و ترحمی در حقیقت، انعکاس زمانۀ معاصر و سرگردانی بشر در آن است.

کتاب حاضر رسالۀ دورۀ دکتری نگارنده در رشتۀ زبان و ادبیات فارسی بوده است که در سال 1385 در دانشگاه تربیت مدرس تهران از آن دفاع کرده ‌است. مسألۀ اصلی در این تحقیق، بررسی عوامل مؤثر در پیدایش و رشد رمان اجتماعی در ادبیات معاصر ایران از یک سو و پرداختن به تأثیرات متقابل رمان اجتماعی و جامعه بر یک‌دیگر از سوی دیگر از دیگر مسائل تحقیق، چگونگی طبقه‌بندی ده رمان برگزیده‌ از نظر دو معیار توصیفی- تحلیلی بودن و فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بودن است.

فهرست

• مقدمه و کلیات طرح تحقیق
• مروری بر سیر ادبیات داستانی و انواع آن در ایران
• جامعه شناسی ادبیات
• نقد جامعه شناختی رمان معاصر فارسی
• نقد و بررسی رمانهای برگزیده
چشم‌هایش (بزرگ علوی)
تنگسیر (صادق چوبک)
مدیر مدرسه (جلال آل احمد)
شوهر آهوخانم (علی محمد افغانی)
سووشون ( سیمین دانشور)
جای خالی سلوچ (محمود دولت‌آبادی)
باغ بلور (محسن مخملباف)
رازهای سرزمین من (رضا براهنی)
سمفونی مردگان (عباس معروفی)
نیمۀ غایب (حسین سناپور)
• جمع بندی و نتیجه گیری

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات