منو
سبد خرید

نقد آثار کسروی

نقد آثار کسروی
درحال حاضر موجود نمی باشد
نقد آثار کسروی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 92268 - 103/5
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 35
0 ریال

نقد آثار کسروی

نویسنده: عبدالعلی دستغیب
ناشر: پازند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 دوره چاپ : 1

کمیاب  - کیفیت : در حد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

 

سنت نقد ادبی در ایران هیچ گاه آن گونه که شایسته بود، شکل نگرفت و موردتوجه واقع نشد. بنابراین همانند آنچه در کشورهای صاحب ادبیات شاهد هستیم، نقد ادبی در این دیار هویتی مستقل و درخور اعتنا پیدا نکرد. این مهم البته بی ربط به برخی خصلت های جمعی مردمان این سرزمین نبود که از دیرباز مأخوذبه حیا بودند و عیب کسان در پشت پرده بهتر می گفتند! 

بگذریم؛ با همه این احوال بودند انگشت شمار چهره هایی که در حد و اندازه بضاعت خود، کوشیدند به نقد ادبی به عنوان یکی از باید های بالیدن ادبیات، به خصوص ادبیات مدرن توجه کرده و به شکلی متداوم به آن بپردازند. در این میان عبدالعلی دستغیب صرف نظر از دیدگاه های متفاوتی که درباره کم و کیف آثارش وجود دارد، از شاخص ترین چهره ها است که بیش نیم قرن در این زمینه قلم زده و با چنین تداوم چشمگیری از جایگاهی ویژه به عنوان یک منتقد ادبی برخوردار شده است. چهره ای که تنها به نقد و ملزومات آن پرداخته و هیچ گاه این ضرورت یا نیاز را احساس نکرده که همانند بسیاری از منتقدان ادبی سال های دور و نزدیک، میان منتقد یا داستان نویس، منتقد یا شاعر و.... در نوسان باشد.

شیوه کار دستغیب در جملگی این کتاب ها کم وبیش مشابه بوده، او ابتدا با یک مقدمه که به شکلی تندگذر به شاخص ترین ویژگی های نویسنده موردنظر اشاره دارد، پیش زمینه ذهنی لازم برای ورود خواننده به متن را به وجود می آورد و در فصل بعدی به سراغ زندگی آن نویسنده رفته و سرگذشت او را با اشاره به آثاری که در هر دوره نوشته و یا چرخش های عملی و نظری کارنامه اش مورد توجه قرار داده و در فصول بعدی کتاب نیز به بررسی وجوه گوناگون و آثار مختلف چهره موردنظر می پردازد. 

 کسروی در واقع وقایع نگاری بود که بعد از رسیدن به ریاست عدلیۀ خوزستان قلمش در دین ستیزی و شیعه ستیزی و کمک به زدودن فرهنگ ملت معتبر و اصیل آذربایجان و تحریف هویت و تاریخ آنان طریق تسامح و تجاهل را پیش گرفته ، و قلمش را در خدمت اجانب و عمال بی خرد آنها قرارداد تا او (کسروی ) هم به نان و مقامی برسد وهم دسیسۀ استعمار انگلیس در زمان رضا شاه جامۀ عمل بپوشد .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات