منو
سبد خرید

نقدها و نوشته ها درباره تئاتر

نقدها و نوشته ها درباره تئاتر
درحال حاضر موجود نمی باشد
نقدها و نوشته ها درباره تئاتر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 133776 - 3/1
  • وزن: 0.40kg
0 ریال

نقدها و نوشته ها درباره تئاتر

نویسنده: رولان بارت 
مترجم: مازیار مهیمنی
ناشر: قطره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 480
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

 ارزش متون گردآمده در مجموعه ی حاضر فقط این نیست که فصلی درخشان از تئاتر اروپا را به ما معرفی کنند، بل نیز جان دوباره بخشیدن است به ادراکی پیکارجویانه از تئاتر، که ما وارثان غالباً خواب آلوده یا فراموش کار آنیم. این نوشته ها به ما یادآور می شوند که وظیفه ی اصلی تئاتر، ایفای نقش مهم خویش است در تفسیر عظیم جامعه. این جا بنبان های اندیشه ای را می توان یافت که در حال شکل گیری است، و نیز گزارشی را از دوره ای بس مهم در تئاتر فرانسه، و سرانجام تأملی زرف را در باب خود هنر تئاتر. 

کتاب حاضر مجموع شصد و دو مقاله در مورد تئاتر از نویسنده، فیلسوف، نظریه‌پرداز ادبی و فرهنگی فرانسوی، «رولان بارت» است. خواننده با مطالعه‌ی کتاب حاضر علاوه‌بر آشنایی با تفکر و رویکرد بارت، با بخش مهمی از تئاتر فرانسه آشنا می‌شود. د

در طول سال‌های 1950، رولان بارت بیش از هشتاد مطلب درباره‌ی تئاتر در مجلات مختلف از جمله ادبیات نو، فرانسـابسرواتور و به‌ویژه تئاتر مردمی می‌نویسد. این دوره، آن درجه‌ صفر نوشتار (۱۹۵۳)، میشله (۱۹۵۴) و اسطوره‌شناسی‌هایی است که در ادبیات نو چاپ شدند و بخشی از آن‌ها در 1957 در مجموعه‌ای واحد گرد آمدند. در آستانه‌ی آثاری که ویژگی بارزشان چندگانگی موضوعات مورد بررسی آن‌ها و پیوستگی حرکت‌شان است، تئاتر جایگاهی ممتاز دارد.

در سال‌های بعد، رولان بارت دیگر به سالن‌های نمایش نمی‌رود و دیگر تقریبا چیزی درباره‌ی تئاتر نمی‌نویسد و با این وجود بعد‌ها اعلام می‌کند که تئاتر شاید محور آثار او باشد... .» «نقد و حقیقت»، «اسطوره، امروز»، «درآمدی برتحلیل ساختاری روایت‌ها»، «سخن عاشق»، «لذت متن»، «اتاق روشن» و... از آثار بارت هستند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات