منو
سبد خرید

نقاشی ایران ؛ زرکوب ؛ مصور رنگی تمام گلاسه

نقاشی ایران ؛ زرکوب ؛ مصور رنگی تمام گلاسه
نقاشی ایران ؛ زرکوب ؛ مصور رنگی تمام گلاسه
درحال حاضر موجود نمی باشد
نقاشی ایران ؛ زرکوب ؛ مصور رنگی تمام گلاسه
نقاشی ایران ؛ زرکوب ؛ مصور رنگی تمام گلاسه
نقاشی ایران ؛ زرکوب ؛ مصور رنگی تمام گلاسه
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 151895 - 84/3
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

نقاشی ایران

نویسنده: بازیل گری
مترجم: عربعلی شروه
ناشر: عصر جدید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 270
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1

 کمیاب  - کیفیت : نو ؛ روکش کتاب زدگی و چسب خوردگی دارد


مروری بر کتاب 

مصور رنگی ؛ تمام گلاسه

نقاشی ایرانی از گیراترین فصل ها در تاریخ هنرهای تصویری دنیاست. از زمان پیدایی این هنر تا کنون، تغییرات بسیاری در آن به وجود آمده که به اهمیت بررسی و شناخت آن می افزاید.در نقاشی ایرانی که شباهت های نزدیکی به نقاشی هندی و چینی دارد، بسیاری از نمودها و قوانین و حالات نقاشی غربی (مثالی بارز: حضور پرسپکتیو در نقاشی غربی) را نمی یابیم.

از این رو، این دو نقاشی پیام های و بیانی متفاوت از یکدیگر دارند که نشان دهنده ی جهان بینی و درک هستی هر یک می باشد.نقاشی ایرانی که مینیاتور نام گرفته است، دنیایی از خیال است که با اشعاری خیال پرورانه از شاعران فرهنگ ایرانی پیوند می یابد، دارای جذابیتی چشم گیر به سبب رنگ هایی درخشان همراه با ریزترین جزئیات یک تصویر که به زیر قلم آورده شده اند، است.

این نقاشی که در دوره های مختلف تاریخی، حکومتی و فرهنگی ایرانی حضور و نقشضی اساسی داشته، هویت ایرانی و اندیشه ی او را در خلالخود به خوبی بیان می دارد. به همین دلیل مطالعه ی آن از اهمیتی وافر برخوردار است.مطالعاتی که در این حوزه توسط هنر شناسان و محققان ایرانی به مرحله ی عمل رسیده، نسبت به غنای بی شایبه ی آن، بسیار اندک است. البته همواره محققان و علاقمندانی با وجود کمبودهایی چون کمبود منابع مکتوی نوشتاری در این زمینه، سعی در شناخت آن به دیگران نموده اند.

(همچون کتاب نقاشی ایرانی، نوشته ی روئین پاکباز). اما بسیاری از منابع در دسترس برای شناخت این هنر توسط محققانی علاقمند به هنر ایرانی از دیگر کشورها است، که رهنمون شناخت هنر اصیل ایرانی ماست.م. ک. هوار، م. م. مارتو، م. بلوشه، دکتر کوهنل، م. سکیسیان، سر توماس آرنولد و...، از این جمله اند که تا کنون مقالات و پژوهش هایی را در این زمینه به ثمر رسانده اند.

کتاب حاضر اثری تحقیقی درباره تاریخ نقاشی سنتی سرزمین ما در دوران اسلامی است . این اثر جامع و مفصل ،‌ حاوی مکاتب و ویژگی های هنر نقاشی ایرانی می‏باشد که به عنوان گیراترین فصل در تاریخ هنرهای تصویری جهان شناخته شده است . در این کتاب خصوصیات هر دوره و صورتگران نام آوری که از آنها آثاری باقی مانده است ، بررسی شده و در ضمن نمونه ‏های متعددی از آثار نقاشان نیز ضمیمه می‏باشد .

نقاشی یا نگارگری ایرانی که به اشتباه مینیاتور نیز خوانده می‌شود شامل آثاری از دوره‌های مختلف تاریخ اسلامی ایران است که بیشتر به صورت مصورسازی کتب ادبی (ورقه و گلشاه، کلیله و دمنه، سمک عیار، و...)، علمی و فنی (التریاق، الادویه المفرده، الاغانی، و...)، تاریخی (جامع التواریخ، و...)، و همچنین، برخی کتب مذهبی، همچون، خاوران نامه می‌باشد.

نقاشی و نگارگری در ایران از پیشینه طولانی تاریخی برخوردارند. بسیاری از مورخان هنر و پژوهشگران از زاویه نگاه خاص خود به تاریخ هنر نقاشی و نگارگری پرداخته و در این باره کتاب‌هایی با رویکردهای مختلف هنری بسیار نگاشته شده است...

فهرست 

سبک مغولی در زمان ایلخانیان
شیراز و سنت ایران در قرن چهارده
نقاشی دوران تیموریان
مکتب شیراز از ۱۴۱۵ تا ۱۵۰۳
مکتب هرات از ۱۴۵۲ تا ۱۵۱۰
مکتب صفوی در زمان شاه طهماسب
مکتب بخارا و سایر مکاتب محلی
نقاشی اواخر صفویه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات