دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نفت ، قدرت ، امپراتوری

نفت ، قدرت ، امپراتوری

نویسنده: لاری اورست
مترجم: اقبال طالقانی
ناشر: دیگر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 375
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

عراق و برنامه‌ی جهانی ایالات متحده آمریکا

جنگ سال 2003 عراق به قصد نابودی «تروریسم» حذف سلاح کشتار جمعی یا رهانیدن مردم عراق آغاز نشد. برعکس این جنگ، جنگی ناعادلانه، تجاوزگرانه و استیلاجویانه بود برای ایجاد یک امپراتوری بزرگ تر.

لاری اورست کتاب حاضر را با این ادعا آغاز و در طول کتاب آن را ثابت می کند. او به بسیاری از داده های رسانه ای، اسناد آرشیوی، گفته های سیاست مداران و دست اندرکاران در صد سال اخیر استناد می کند. زبان و سبک پردازش مطالب کتاب با آن که پر از آمار و ارقام و سند و تحلیل است ولی خواننده را خسته نکرده و چون رمان تاریخی می ماند.

رمانی که زمان حال و گذشته را می کاود و بشر دوستان و آزاد اندیشان به ویژه ساکنان منطقه خاورمیانه را هشدار می دهد. از طرفی راهبرد 20-30 سال آینده ی آمریکا را برای سلطه بر جهان و ادامه ی امپراتوری خود و تدارک گسترده اش برای تحقق آن را نشان می دهد و از طرف دیگر یادآور می شود که:«تاریخ دخالت خارجی در خلیج فارس نشان می دهد که سودای متکبرانه ی فتح و نظارت یک چیز است و تحقق آن چیزی دیگر.

افزون بر این، گفتنی است، "کتاب نفت، قدرت، امپراتوری، تاریخ جدال قدرت‌های خارجی در منطقه‌ خاورمیانه و داستان حماسه‌های مقاومت مردمان این دیار برای استقلال، آزادی و بالندگی است؛ ضمن این که در این میان خیانت‌ها و سازش‌کاری‌ها و تبانی با بیگانگان و ندانم‌کاری‌های دولت‌های محلی هم فراموش نشده و در بخش‌های مختلف کتاب به آن پرداخته شده است".

فهرست

• فصل اول: هر سو حمله کن
• فصل دوم: عراق... در آغاز نبود
• فصل سوم: آموزش آمریکایی صدام حسین
• فصل چهارم: مسلح کردن عراق
• فصل پنجم: مجبوریم که جنگ داشته باشیم
• و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات