دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نفت ، خون ، دیکتاتوری

نفت ، خون ، دیکتاتوری
نفت ، خون ، دیکتاتوری
  • موجودی: موجود
  • مدل: 165509 - 111/1
  • وزن: 0.50kg
1,000,000 ریال

نفت، خون، دیکتاتوری

نویسنده: ماشاالله ورقا
ناشر: روزبه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 363
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : نو ؛ باز چاپ

 

مروری بر کتاب

رویدادهایی از سازمان افسران همیار حزب توده ایران

سازمان نظامیان یا افسران حزب توده یکی از تشکیلات حزب توده بود که در سال 1323 و به وسیله افسران عالی رتبه ارتش ایران تشکیل شد. در ابتدا دانشکده افسری عمده ترین کانون فعالیت افسران توده-ای به شمار می آمده است. این سازمان در رویداد های مهمی تاثیر گذار بود، یکی از این وقایع قیام افسران خراسان است که در سال 1324 به وقوع پیوست و با سرکوب این جریان از سوی فرمانداری نظامی ایران خاتمه پذیرفت.

واقعه مهم دیگری که سازمان افسران در آن نقش داشتند کودتای 28 مرداد 1332 بود، در این رویداد، سازمان افسران نقشی مهم و اساسی را ایفا کردند و در حمایت جبهه ملی فعالیت های زیادی را انجام دادند. برخی از پرسنل این سازمان به دلیل نفوذ و قدرتی که در ارتش ایران داشتند می توانستند نقشی اساسی در پیشبرد اهداف حزب داشته باشند.

سازمان افسران بلاخره در سال 1333 بعد از کشف و شناسایی دچار فروپاشی شد و بسیاری از رهبران و کارگزاران این سازمان محاکمه و اعدام شدند. اما آنچه از اهمیت درباره سازمان افسران حزب توده وجود دارد این است که این سازمان یکی از تشکیلات مهم حزب توده بوده است، چرا که پس از سرکوب این نهاد، حزب توده نیز کم فروغ تر گردید. هدف اصلی این پژوهش بررسی سازمان افسران حزب توده از شکل گیری تا فروپاشی است، همچنین وقایعی که این سازمان در آن ها تاثیر گذار بوده است.

نویسنده به چگونگی رابطه حاکمیت بر منابع نفتی ایران، قتل‌عام آزادی‌خواهان طرفدار ملی شدن نفت و استقرار دیکتاتوری در ایران پرداخته است. کتاب حاضر شرح خاطرات ماشاالله ورقا از آن سال هاست: چگونگی لو رفتن "سازمان افسری"، دستگیری ها، اعدام ها و... تا لو رفتن خود او و شرح فرارش، مرحله به مرحله، تا اتریش. 

سازمان افسران وابسته به حزب « غیرقانونی » توده ی ایران که تشکیلاتی مخفی و زیرزمینی به شمارمی رفت ، بیش از چهارصدو پنجاه تن از افسران ارتش شاهنشاهی و شهربانی و ژاندارمری را در برمی گرفت . پس از کشف اتفاقی این سازمان در شهریورماه 1333 و بازداشت اعضای آن ، دادگاه های دربسته ی نظامی هفتاد و هفت تن از این افسران را به اعدام و دیگران را به زندان های ابد و درازمدت محکوم کردند . ازمحکومان به مرگ ، بیست افسرو یک غیرنظامی در سه گروه و طی سه هفته با شتاب بی سابقه یی به جوخه ی آتش سپرده شدند

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات