كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
نظمیه در دوره پهلوی

نظمیه در دوره پهلوی

نویسنده: یحیی افتخار زاده
ناشر: اشکان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 390
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ روکش کتاب کمی پارگی دارد

 

مروری بر کتاب

خاطرات سرلشکر بازنشسته پلیس : شهریور ۱۳۲۰ - آبان ۱۳۵۵

نظم اساس و شالوده تشکيل يک اجتماع است و چنانچه نظمي وجود نداشته باشد. جامعه به هرج و مرج کشيده شده و از هم گسسته خواهد شد.‎ مولف پس از سيري كوتاه درباره وضعيت نظميه در قرون مختلف قبل و بعد از اسلام، به ساختار نظميه در دوران پهلوي مي‌پردازد. سپس در بخش دوم، خاطرات سي و پنج ساله خود را در نظميه به تصوير مي‌كشد.

...در دوران سلطنت رضاشاه اداره تامینات و آگاهی شهربانی كه تحت عنوان پلیس سیاسی هم از آن یاد می‌شود، مهم‌ترین، و می‌توان گفت، تنها تشكیلات عهده‌دار وظیفه اطلاعاتی و امنیتی در اقصی نقاط كشور بود. با این احوال به‌دنبال بركناری رضاشاه از سلطنت، دستگاه اطلاعاتی و امنیتی او نیز كه سابقه سوء و به‌شدت تاسفباری در نقض حقوق اساسی مردم ایران از اقشار و گروههای مختلف داشت، به‌سرعت رو به ضعف گرایید و در همان حال تا سالها بعد، سازمان اطلاعاتی ــ انتظامی و امنیتی كارآمد و درعین‌حال انسجام‌ یافته‌ای در كشور به‌وجود نیامد.

در این میان، بعضی از نیروهای نظامی و انتظامی كشور، نظیر ارتش و ژاندارمری، به سازماندهی تشكیلات اطلاعاتی محدودی در حیطه فعالیت خود اقدام كردند و برخی واحدهای نظامی و امنیتی دیگر نیز در برهه‌های مختلف و برحسب ضرورت و مقتضیاتی كه پیش می‌آمد، عهده‌دار وظایف اطلاعاتی ــ امنیتی و پلیسی ــ انتظامی شدند و حتی در مقاطعی بعضی از نخست‌وزیران در وضعیت فقدان سازمانی انسجام‌یافته و كارآمد در عرصه امور اطلاعاتی و امنیتی، انحصاراً به تشكیل نیرویی محدود همت گماردند كه صرفاً از شخص آنان تبعیت می‌كرد.

 

فهرست

وجه تسميه نظميه
نظميه پيش از اسلام
نظميه در دوران اسلامي
عباسيان و دوره شاهان ايراني
دوره مغول
صفويه
قاجاريه
نظميه سوئدي ها
پليس
شهباني د دوره پهلوي

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نظمیه در دوره پهلوی

  • ناشر: اشکان
  • کد کتاب: 81139 - 102/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: یحیی افتخار زاده, خاطرات سیاسی, تاریخ سیاسی ایران, پهلوی, نظمیه, شهربانی, رضاشاه, کتاب نظمیه در دوره پهلوی