منو
سبد خرید

نظریه ها و روایت ها ؛ تاملی در باب فلسفه تاریخ

نظریه ها و روایت ها ؛ تاملی در باب فلسفه تاریخ
درحال حاضر موجود نمی باشد
نظریه ها و روایت ها ؛ تاملی در باب فلسفه تاریخ
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 63309
  • وزن: 0.40kg
  • SKU: 63966
  • UPC: 30
0 ریال

نظریه ها و روایت ها ؛ تاملی در باب فلسفه تاریخ

نویسنده: الکس کالینیکوس
مترجم: 
اعظم فرهادی
ناشر: ژرف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 304
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1397 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

آلکس کالینیکوس در درآمدی تاریخی بر نظریه‌ی اجتماعی پیوند نظریه‌ی اجتماعی با درون‌مایه‌های محوری فلسفه‌ی مدرن و تکوین اقتصاد سیاسی را نشان می‌دهد، و رویکردهای گوناگون نسبت به مدرنیته را از عصر روشنگری تا زمان ما بررسی می‌کند. از جمله نظریه‌پردازانی که در این کتاب از آن‌ها سخن رفته می‌توان از مونتسکیو، آدام اسمیت، هگل، مارکس، توکویل، مستر، گوبینو، داروین، اسپنسر، کائوتسکی، نیچه، دورکم، وبر، زیمل، فروید، لوکاچ، گرامشی، هایدگر، کینز، هایک، پارسونز، مکتب فرانکفورت، لوی‌استروس، آلتوسر، فوکو، هابرماس و بوردیو نام برد. در فصل پایانی کتاب، او از وضعیت نظریه‌ی اجتماعی سخن می‌گوید و به تحلیل "مدرنیته‌ی متأخر" در آثار اولریش بک و آنتونی گیدنز می‌پردازد

سده‌ی هجدهم شاهد زایش مفهوم مدرنیته، و آغازگر عصری بود که مشرعیت خود را از آینده می‌گرفت و نه از گذشته. ایده‌ی مدرنیته از همان آغاز به بحث‌های بسیاری دامن زد. 

مارکس می‌نویسد که هگل «واپسین کلام در تمامی فلسفه است» و در واقع نیز فیلسوفان و انقلابیون برجسته مارکسیستی چون انگلس، لوکاچ، آلتوسر، آدورنو، دونایفسکایا، لنین، کولتی، دلاولپه و بسیاری دیگر کوشیده‌اند پیوندهای اندیشه‌ این دو متفکر را روشن سازند، خواه مانند آلتوسر و کولتی از بیخ منکر پیوند بنیادی میان این دو تن باشند و خواه مانند لوکاچ، لنین، دونایفسکایا این دو را به تقریب یک روح در دو قالب بدانند.

سعی نویسنده بر این‌که ایدئالیسم کلاسیک آلمان را، که فلسفه‌ مارکسیستی از آن سرچشمه گرفته است، در برابر سنت  متفاوت «فلسفه‌ تحلیلی» قرار دهد که بیش‌تر در میان فیلسوفان انگلیسی‌زبان رواج دارد و در بسیاری موارد رویکردی منفی و بنیادبرانداز نسبت به فلسفه‌ قاره‌ای و به ویژه فلسفه‌ هگل دارد. نویسنده ارتباط میان مارکسیسم و فلسفه‌ تحلیلی را با وارسی بحث‌های دهه‌های اخیر درباره‌ شرح‌های رئالیستی از شناخت و معنا پی می‌گیرد و بابی را در پیوند میان فلسفه‌ تحلیلی و فلسفه‌ زبان با مارکسیسم می‌گشاید که حتی در جهان مارکسیسم غربی کم‌سابقه و بلکه بی‌سابقه است. همه‌ پانوشت‌ها از مترجم است و یادداشت‌های نویسنده به سیاق متن اصلی در پایان کتاب آمده است.

این کتاب می‌کوشد شرحی فشرده از فلسفه‌ مارکسیستی به دست دهد. برای این کار، سلسله‌ای از تأملات را در باب مسایل فلسفی پی می‌گیرد که مارکسیسم طرح می‌کند و بحث آن در نخستین کتاب نویسنده، «مارکسیسم آلتوسر»، آغاز شد و در پایان‌‌نامه‌ دکتری وی «منطق سرمایه» و کتاب دیگر، «آیا آینده‌ای برای مارکسیسم وجود دارد؟» دنبال شد.

هرگونه تازگی که ممکن است کتاب حاضر دربرداشته باشد در کاوشی است که در بخش دوم کتاب در باب پاره‌ای پیوند میان این مسایل و تحولات اخیر در فلسفه‌ تحلیلی انجام گرفته است. در کتابی با این حجم، نویسنده اغلب ناگزیر بوده‌ به جای پروراندن مفصل استدلال‌ها، فقط به خلاصه‌ای از آن بسنده کند، با این همه نتیجه ممکن است هنوز چیزهای درخور توجهی دربرداشته باشد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.