منو
سبد خرید

نظریه های امپریالیسم

نظریه های امپریالیسم
-34 %
نظریه های امپریالیسم
  • موجودی: موجود
  • مدل: 142400 - 24/3
  • وزن: 0.40kg
395,000 ریال
600,000 ریال

نظریه های امپریالیسم

نویسنده: ولفگانگ ج. مومسن,دیوید فیلد هاوس,آلبرت زیمانسکی,احمد ساعی
مترجم: احمد ساعی
ناشر: قومس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 269
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 2

کیفیت :  درحد نو ؛ برخی سطور حدود 60 صفحه کتاب گذاری و حاشیه نویسی شده
 

مروری بر کتاب

ساختار علمی کتاب  در معرفی و نقد نظریه های امپریالیسم در برگیرنده نظریات چند نویسنده صاحب نظر می باشد که از منابع گوناگون فراهم آمده است. این کتاب جدید ترین نظریه های مربوط به امپریالسیم را مورد بررسی قرار میدهد. کتاب در چهار فصل نظریه های اولیه امپریالیسم،نظریه های مارکسیستی امپریالیسم،تفاسیر جدید امپریالیسم و نظریه های استعمار نو و توسعه نیافتگی را مطرح می کند.

همچنین سه پیوست هم به معرفی و نقد نظریه هابسون،بازنگری تاریخ امپریالیسم(فیلدهاوس)و امپریالیسم نتیجه طبیعی سرمایه داری(زیمانسکی) پرداخته است.

...امپریالیسم به نظامی گفته می‌شود که به دلیل مقاصد اقتصادی و یا سیاسی می‌خواهد از مرزهای ملی و قومی خود تجاوز کند و سرزمین‌ها و ملتها و اقوام دیگر را زیر سلطهٔ خود درآورد. رژیمی که بر اثر از میان رفتن خرده‌سرمایه‌داری داخلی و پدید آمدن تراستها و کارتلها دچار تورم تولید و کمبود مواد خام شود و برای به‌دست آوردن مستعمره و بازار به دیگران تجاوز کند.

این واژه در مفهوم امروزی به معنای کنترل کشوری از سوی کشور دیگر بکار می‌رود؛ فرایند تحمیل ارادهٔ کشوری بر کشور دیگر. مثلاً گاهی گفته شده‌است نظارت آمریکا بر کشورهای خاورمیانه امپریالیسم آمریکایی است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات