دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نظامی گنجه ای

نظامی گنجه ای

نویسنده: بهروز ثروتیان
ناشر: دفتر پژوهش های فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 116
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

حکیم ابومحمد الیاس بن یوسف بن زکی ابن موید معروف به نظامی گنجوی را می‌توان در شمار شاعران بزرگ فارسی همچون سعدی و فردوسی  و یکی از استادان مسلم ادبیات فارسی دانست که توانست سبک  جدیدی از سرودن شعر را ایجاد کند و آن را به کمال برساند. نظامی گنجوی در ایجاد ترکیبات خاص و جدید در اشعار و آفرینش مفاهیم و مضامین جدید بسیار چیره دست و توان‌مند  بود و به بهترین شکل ممکن از ترکیبات عربی در اشعار خود استفاده می‌کرد تا مهارتش به همگان نشان دهد، قصاید و غزلیات او نشان می‌دهند که این حکیم چه توانایی زیادی در داستان سرایی و ایجاد صحنه‌های بدیع داشته است.

به گواهی تاریخ، نظامی گنجوی در قرن ششم هجری خورشیدی به دنیا آمده است. در آن قرن ایران در التهاب فراوانی قرار داشت و حکومت‌های مختلفی در سراسر آن شکل گرفته بود. نظامی گنجوی در زمان حکونت آل مسافر، شروانشاهان و سلجوقیان می‌زیسته است. دو حکومت شروانشاهی و آل مسافر را می‌توان امارت‌هایی محلی دانست اما بالاخره با به قدرت رسیدن سلجوقیان، تمامی این دودمان‌ها تضعیف و به حاشیه رانده شدند. به عنوان مثال حکومت شروانشاهی با پذیرش قدرت سلجوقیان خراج گذار آن‌ها شد  تا بتواند به حیات خود ادامه دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات