نصیرالدین طوسی ؛ فیلسوف گفتگو ؛ جلد سخت

نصیرالدین طوسی ؛ فیلسوف گفتگو

نویسنده: غلامحسین ابراهیمی دینانی
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 559
اندازه کتاب: رقعی گالینگور روکشدار - سال انتشار : 1386 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

خواجه نصیرالدین طوسی، دانشمند و فیلسوف ایرانی است که در قرن هفتم و هم زمان با حمله ی مغول به ایران می زیسته است. او به خدمت هلاگو درآمد و به وزارت رسید و به امر او رصدخانه ی مراغه را بنا نهاد. از وی آثار متعددی به جای مانده است که می توان به "تجرید الاعتقاد" و "اساس الاقتباس"، "منطق التجرید" و... اشاره کرد.

در میان فلاسفه ی مسلمان خواجه نصیرالدین بیش از هر فیلسوف دیگری اهل گفت وگو بوده و این گفت وگوها را نیز در بسیاری از آثار خویش منعکس ساخته است. او با تمام فیلسوفان و دانشمندان بزرگی که در قرن هفتم هـ . می زیسته اند، گفت وگو کرده و گاهی نیز مکاتبه داشته است.

زیرا خواجه نصیر به توانایی سخن و تاثیر شگفت انگیز گفت وگو سخت باور داشته و هوشمندانه در این راه گام برداشته است. به عبارت دیگر او با پیراستن علم کلام از جنبه های جدلی و سفسطی نه تنها به شکوفایی و گسترش آن کمک کرد، بلکه زمینه ای را فراهم ساخت که چند حوزه ی فلسفی در آن به منصه ی ظهور و بروز برسد.

نویسنده در کتاب حاضر به بحث و بررسی درباره ی خواجه نصیرالدین طوسی و آثار وی پرداخته است. و از آن جایی که پس از بحث و بررسی در آثار متعدد و گوناگون این حکیم بزرگ به این نتیجه رسیده است که قدرت سخن و توانایی گفت وگو از جمله خصلت هایی است که می توان او را با این ویژگی شناسایی کرد، به همین دلیل خواجه را "فیلسوف گفت وگو" نام نهاده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نصیرالدین طوسی ؛ فیلسوف گفتگو ؛ جلد سخت

  • ناشر: هرمس
  • کد کتاب: 90421 - 18/1
  • موجودی: در انبار
  • 400,000ریال
  • 320,000ریال

برچسب ها: غلامحسین ابراهیمی دینانی, نصیرالدین طوسی, فلسفه اسلامی, بزرگان ایران, دانشمندان ایران, کتاب نصیرالدین طوسی ؛ فیلسوف گفتگو