دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نصرت الدوله فیروز ؛ از رویای پادشاهی تا زندان رضاخانی

نصرت الدوله فیروز ؛ از رویای پادشاهی تا زندان رضاخانی
نصرت الدوله فیروز ؛ از رویای پادشاهی تا زندان رضاخانی
درحال حاضر موجود نمی باشد
نصرت الدوله فیروز ؛ از رویای پادشاهی تا زندان رضاخانی
نصرت الدوله فیروز ؛ از رویای پادشاهی تا زندان رضاخانی

نصرت الدوله فیروز 

نویسنده: باقر عاقلی
ناشر: نامک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 390
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو 

 

مروری بر کتاب

 مصور

از رویای پادشاهی تا زندان رضاخانی

فیروز میرزا نصرت الدوله (۱۲۶۴، تهران-۱۳۱۶، سمنان) فرزند شاهزاده عبدالحسین میرزا فرمانفرما و عزت‌الدوله دختر مظفرالدین شاه بود. وی در بیروت تحصیل کرد و از نوجوانی به کار سیاست پرداخت.او در جریان انعقاد قرارداد ۱۹۱۹ وزیر امور خارجه کابینه وثوق الدوله و یکی از سه امضاکننده قرارداد بود.

بعد از کودتای 1299، مدنی به همراه پدرش به زندان افتاد. پس از آز ادی به مدت دو سال با قدرت والی فارس شد و سپس وکیل مجلس و در کابینه سردار سپه وزیر عدلیه بود. وی پس از نزدیکی با سید حسن مدرس، از کارگردانان اصلی او شد. نصرت الدوله از سال 1305 تا 1308 وزیر مالیه بود. او یکی از بانیان اصلی سلطنت رضا شاه بود. نصرت الدوله مردی با سواد و باهوش بود و به کارهای سیاسی دلبستگی زیادی داشت. با برآمدن رضاخان به او نزدیک شد و مدتی در حکومت رضاشاه وزیر بود. سپس مورد غضب واقع شد و بازداشت شد. با وساطت مستوفی الممالک آزاد شد و در خانه تحت نظر بود.

رضاشاه پولی را که او برای موافقت با قرارداد ۱۹۱۹ از انگلیس‌ها گرفته بود پس گرفت.فیروز پس از بازداشت دوباره به سمنان تبعید شد و آنجا تحت نظر قرار گرفت. او در سال ۱۳۱۶ در تبعیدگاهش به قتل رسید. پس از شهریور ۱۳۲۰ و کناره گیری رضاشاه، در جریان محاکمات گروهی از مأموران سابق شهربانی مطرح شد که سه مأموری که برای قتل او به سمنان رفته بودند ابتدا به او سم خورانده و سپس او را خفه کرده بودند.نصرت الدوله به هنگام مرگ کمتر از ۵۰ سال داشت.

...خواننده عزیز، این کتاب تنها سرگذشت پرفراز و نشیب یکی از سیاستمداران معاصر ایران نیست - سیاستمداری که زمانی در کنار کاخ باکینگهام در رویای پادشاهی خود بسر می برد و مدتی در کنج زندان سمنان روزی هزاربار برای خود آرزوی مرگ می کرد- بلکه گوشه ای از تاریخ معاصر ایران است که از اواخر سلسله قاجار شروع می شود و در سالهای میانه پادشاهی رضاخان پهلوی پایان می پذیرد.

آری، سخن از نصرت الدوله فیروز یکی از بازیگران صحنه سیاست در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است. فیروز میرزا نصرت الدوله که بعدها نام خانوادگی خود را فیروز انتخاب کرد حدود 1364 شمسی از بطن عزت ملک خانم عزت السلطنه که پنجمین دختر مظفرالدینشاه قاجار بود متولد شد. پدرش (عبدالحسین فرمانفرما) هنوز سالار لشگر لقب داشت و جوانی در آستانه سی سالگی بود....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات