کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ، از دهم فروردین ماه تحویل پست خواهد شد و کتاب های جدیدی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
نشانه شناسی بیماریهای اعصاب

نشانه شناسی بیماریهای اعصاب

نویسنده: صادق صبا
ناشر: دانشگاه تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 292
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1338 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

روانپزشکی - روانشناسی اعصاب و روان

بیماریهای اعصاب و روان چیست ؟
جسم و روان انسان ارتباط و وابستگی شدید به هم دارند لذا بیماری در هر کدام ، دیگری را نیز تحت تاثیر قرار می دهد عوارضوعلائم بیماری جسمی معمولاً با چشم قابل دیدن و یا با حواس پنجگانه قابل درک می باشند اما علائم بیماری روانی معمولاً در عواطف ، احساسات و رفتار فرد نفوذ پیدا می کند و در اوایل بیماری یک حس و حالتهای مبهمی است که فرد به راحتی آن را درک نمی کند .

اختلال در خواب: 

در اختلال خواب که به صورت بی‌خوابی یا پرخوابی بروز می‌کند، گاهی فرد دیر به خواب می‌رود. گاه می‌نشیند و گاه راه می‌رود. گاهی در رختخواب دراز می‌کشد، چشمانش باز است. نگران است چرا خواب به چشمانش نمی‌آید، گاه ساعت‌ها به خود می‌غلتد ولی خوابش گسسته است. مثلا ساعت 5/3 بیدار می‌شود و دیگر خوابش نمی‌برد؛ صبح هم اصلا سرحال نیست خسته و کوفته است حوصله‌اش کم است. گاهی به صورت پرخوابی خود را نشان می‌دهد به طوریکه علاوه بر حداقل 8 ساعت در طول شبانه روز، باز هم اگر کسی مزاحمش نشود‏، خواهد خوابید. 

اختلال در اشتها: 

به صورت بی‌اشتهایی فرد دائما دلش می‌خواهد چیزی بخورد؛ خصوصا افراد افسرده علاقه زیادی به شیرینی پیدا می‌کنند. این اختلال گاهی به صورت بی‌اشتهایی و بیزاری از غذا و بوی آن است. 

اختلال در میل به فعالیت جنسی: 

به صورت بی‌میلی جنسی یا عدم ارضا شدن از همسر و گاهی به صورت افزایش بی‌رویه میل جنسی به نوعی که دچار خودارضاعی، بی‌بند و باری جنسی و یا انحرافات جنسی دیگر می‌شود. 

اختلال در کارکرد روانی، از دیگر علایم بیماری‌های روانی است که در رفتار، تکلم و تفکر، هیجانات و عواطف، درک، حافظه، هوش و قضاوت و سطح هوشیاری بروز می‌کند. 

اختلال در رفتار: 

ممکن است فرد در خود فرو رفته و تمایل با صحبت با دیگران نداشته باشد؛ خیلی گرفته، گوشه‌گیر، خجالتی و آرام باشد؛ ساعت‌ها تنها در یک کنج بنشیند و یا دراز بکشد. این مشکل گاهی به صورت پرخاشگری، درگیری و کتک‌کاری با دیگران، عصبانیت، پرتاب اشیاء یا شکستن آنها و گاهی به صورت رفتارهای وسواس مثل شستن زیاد دستها، تمیزکاری زیاد، شک‌کردن در کار، خصوصا در نحوه چک کردن زیاد کارها و وسایل مثل شیرگاز، قفل‌ها یا شمردن خط‌های سفید وسط جاده، خواندن تابلوها یا به صورت رفتارهای افراطی توام با باورهای غلط مذهبی برای دوری از حوادث آینده و بالاخره ... بروز می‌یابد. 

فکر وسواسی یعنی فکری که مزاحم وی است، دائما در ذهنش دور می‌زند، خجالت می‌کشد به دیگران بگوید شرمش می‌آید که چنین فکری دارد. هرچه با خود می‌جنگد که فکر را بیرون کند، نمی‌تواند. 

اختلال در تکلم و تفکر: 

به صورت کم حرفی بیش از حد یا پرحرفی دائم و گاهی بیان کلمات بی‌ربط و بیان کردن افکاری عجیب و غریب و نشدنی مثل کسی او را چیزخور کرده (در صورتی که با فرهنگ جامعه منافات داشته باشد) یا کسی سم در غذایش می‌ریزد و ... که در اصطلاح هذیان گویند، بروز می‌کند. 

اختلال در هیجانات و عواطف: 

در یک شرایط خاص مطابق با آن شرایط هیجاناتش بروز نکند به شکل افراطی و یا غیرطبیعی مثلا افراطی گریه کند یا بخندد یا عصبانی شود به عبارتی عواطفی نامتناسب باشد. 

اختلال در درک: 

ممکن است در فهم تحریکاتی که از حواس پنج گانه به وی می‌رسد، دچار مشکل یا سوء تعبیر شود مثلا چیزهایی ببیند که ما نمی‌بینیم، صداهایی بشنود که ما نمی‌شنویم؛ مثلا صدایی که با او حرف می‌زند و به او دستور می‌دهد و او را تحقیر می‌کند.(توهم) 

اختلال در حافظه: 

فرد حافظه‌اش را از دست بدهد و وقایع مهم را فراموش کند، دچار فراموشی مکرر بشود که با فراموشی سالمندی متفاوت است مثلا راهش را گم می‌کند افراد آشنا را نشناسد که البته بین اشکال در تمرکز و فراموشی باید فرق قائل شد. 

اختلال در هوش و قضاوت: 

در کارها اشتباهات زیادی می‌کند؛ خصوصا در کارهای روزمره زندگی توان هوشی وی کاهش می‌یابد، از قضاوت موارد ساده باز می‌ماند. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نشانه شناسی بیماریهای اعصاب

  • 0ریال

برچسب ها: صادق صبا, بیماری های اعصاب, روانپزشکی, اعصاب و روان, اختلالات عصبی, بیماری عصبی, کتاب نشانه شناسی بیماریهای اعصاب