نسائم الاسحار من لطائم الاخبار در تاریخ وزرا

نسائم الاسحار من لطائم الاخبار در تاریخ وزرا

نویسنده: ناصرالدین منشی کرمانی
تصحیح و تعلیق : میرجلال الدین حسینی ارموی

ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 250
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

این کتاب که در تاریخ وزرا نوشته شده است، از جنبه تاریخی و از جهت نثر فارسی اهمیت وارزش بسزایی دارد و در باب خود از کتب نفیس و مهم و بی‌نظیر به شمار می‌رود. با ملاحظه کتاب و مطابقه آن با مطالب دستور الوزراء خواندمیر و آثار الوزراء سیف‌الدین حاجی عقیلی برمی‌آید، این کتاب اساس و مبنای اصلی آن دو کتاب بوده است. مطالب کتاب سراسر یا از مآخذ معتبر مهم پیشین فراگرفته شده یا خود نویسنده مبتکر ذکر آنها بوده است؛ مانند تراجم کسانی که از دیگری فرانگرفته، بلکه معاصران او بوده‌اند و خودش بالاستقلال و بلاواسطه به شرح حال ایشان پرداخته است، همه در غایت متانت و اتقان است.

ناصر منشی ناصر الدین بن خواجه منتجب الدین عمده الملک یزدی کرمانیوی معروف به "ناصرالدین منشی کرمانی" بود و بعد از فوت پدر تحت تربیت عموی خود، "شهاب الدین ابوالحسن علی یزدی" قرار گرفت و پس از این که به سن رشد رسید، عموی دیگرش که شغل دیوانی داشت، او را در خدمت دیوانی دستگاه "قراختاییان" وارد کرد تا به مدارج بالا رسید. ناصرالدین در (693هـ.ق) صاحب دیوان رسائل شد و پس از برکناری "صفوه الدین پادشاه خاتون" (601-694هـ.ق.) از کار برکنار گردید و در (703هـ.ق.) در ایام پادشاهی "ناصرالدین شاه محمد بن برهان" شغل دیوانی خود را از سر گرفت.

در (715 هـ.ق.) به خدمت "ایسن قتلغ نویان"، از امرای بزرگ "اولجایتو" و "ابوسعید بهادر" پیوست و از آن پس به خدمت وزرای "ایلخانان" درآمد. ناصرالدین را می توان پیشرو نویسندگانی دانست که به تصنع در سخن و به کار بردن انواع تزیینات در آن مشتاق بودند.

"سمط العلی للحضره العلیا"، در تاریخ سلاطین "قراختایی کرمان" تألیف (715- 716هـ.ق.)، که در (720 هـ.ق.) نیز تتمه ای بر آن افزوده شد؛ "نسائم الاسحار من لطائم الاخبار"، در تاریخ وزراء که از وزرای "خلفای راشدین" شروع شده و تا وزارت "تاج الدین علیشاه" (م 724هـ.ق.) ادامه یافته است که به آورده ی صاحب "تاریخ ادبیات در ایران" مؤلف این کتاب به روشنی معلوم نیست؛ " دره الاخبار و لمعه الانوار"، ترجمه " تتمه صوان الحکمه" "ابوالحسن علی بن زید بیهقی که " ناصر منشی آن را به نام "خواجه غیاث الدین وزیر" در (729- 730 هـ.ق.) از عربی به فارسی درآورد.

...کتاب با ذکر وزیران خلفای راشدین آغاز می‏شود و سپس اسامی وزرای دولت‏های سامانی، غزنوی، سلجوقی، خوارزمشاهی و ایلخانی یکی پس از دیگری معرفی می‏گردند اما مهم‏‏ترین نقص آن عدم ذکر نام وزرای آل ‏بویه است. بنا بر اعتقاد نویسنده، اختلاف بین ملکشاه و خواجه نظام ‏الملک و پیام‏های رد و بدل شده بین آنها از جذاب‏ترین و خواندنی‏ترین صفحات کتاب 'نسائم الاسحار' به شمار می‏رود.

درگیری و کشمکش دیرینه دو گروه صاحب نفوذ جامعه ایرانی یعنی مردان اهل قلم (دیوانسالاران) و مردان اهل شمشیر (نظامیان) از دیگر مطالب مهم و شاخص این اثر است که نویسنده بر آن تأکید ورزیده است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نسائم الاسحار من لطائم الاخبار در تاریخ وزرا

  • ناشر: اطلاعات
  • کد کتاب: 86026 - 106/1
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: ناصرالدین منشی کرمانی, میرجلال الدین حسینی ارموی, تاریخ سیاسی ایران, ایران و اسلام, الریخ خلفا, تاریخ شاهان ایران, تاریخ اجتماعی ایران, ایلخانیان, سلجوقیان, ایران و مغول, کتاب نسائم الاسحار من لطائم الاخبار در تاریخ وزرا