كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
نزهه العقول فی لطائف الفصول

نزهه العقول فی لطائف الفصول

نویسنده: محمدبن محمد عوفی
به کوشش 
ایرج افشار,جواد بشری
ناشر: بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 310
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

  کتاب «نزهة العقول فی لطائف الفصول»، اثری ناشناخته و گمنام است. این متن، از نوع کتب موعظه و تذکیر و به لحاظ کتاب شناسی از کتاب های اخلاق شمرده می شود؛ بی آن که به سیاست مدن و رفتارهای روزانه بشری وارد شده باشد و حاوی نسخة بازنویسی شدة کتاب «نزهة العقول فی لطایف الفصول»، به قلم «ابوطاهر محمد بن محمد یحیی عوفی» در موضوع اخلاق اسلامی است.

مندرجات کتاب، بر چهل فصل تبویت شده است و هر فصل با یک یاد و آیه از قرآن آغاز می شود. به دنبال آن، یک یا دو حدیث می آید و سپس موضوع مربوط به آن فصل، همراه با اشعاری به عربی و فارسی به عنوان تمثیل، و یک و یا دو حکایت، تبیین می گردد. از میان خصایص طرح شده می‌توان: توبه؛ عدل؛ عفو؛ صدق؛ صبر؛ شکر؛ وفا؛ تواضع؛ ریا؛ غیبت؛ حسد و... را نام برد.

چاپ حاضر از این کتاب با تصحیح «ایرج افشار» و از روی نسخه ای که به وسیله او شناخته شده صورت گرفته است. سال کتابت و نام کاتب این نسخه معلوم نیست اما به تصریح «ایرج افشار»، شیوه خط نسخه، گویای آن است که کتابت آن، از قرن هشتم هجری دورتر نیست. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نزهه العقول فی لطائف الفصول

  • 0ریال

برچسب ها: محمدبن محمد عوفی, ایرج افشار, جواد بشری, اخلاق اسلامی, ادبیات قدیم, متون قدیم, اسلام, ادبیات قدیم ایران, کتاب نزهه العقول فی لطائف الفصول