دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ندای سیاه0

ندای سیاه0
ندای سیاه0
درحال حاضر موجود نمی باشد
ندای سیاه0
ندای سیاه0
ندای سیاه0
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123713 - 107/2
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 58
0 ریال

ندای سیاه

نویسنده: مارتین لوترکینگ
مترجم: منوچهر کیا
ناشر: فرخی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : 

 

مروری بر کتاب

مردی که مبارزات منطقی او علیه تبعیضات نژادی جایزه صلح نوبل را نصیب او کرد.

من اکنون بجایی رسیده‌ام که می‌فهمم از بین رفتن اصول تبعیض نژادی امری اجتناب ناپذیر است ولی از خداوند مسئلت می‌کنم مادام که زنده هستم این موصوع واقعیت پیدا نکند. مارتین لوتر کینگ جونیور (15 ژانویه 1929 - 4 آوریل 1968) رهبر سیاهپوست «جنبش حقوق مدنی» ایالات متحده آمریکا بوده است. در سال 1957 به‌همراه 60 رهبر سیاهپوست دیگر سازمانی را بنیان گذاشت که بعدها به «کنفرانس رهبران مسیحی جنوب» شناخته شد.

وی در مبارزه علیه نژادپرستی از تعالیم مسیح و مهاتما گاندی پیروی می‌کرد. اوج فعالیت‌های مبارزاتی مارتین لوتر کینگ در دهه 1960 و برای تصویب قانون حقوق مدنی بود.وی در سال 1963 در گردهمایی بزرگ طرفداران تساوی حقوق سیاهان که دربرابر بنای یادبود آبراهام لینکلن در واشنگتن دی‌سی برگزار شد، معروفترین سخنرانی خود را به‌نام «رویایی دارم» انجام داد که از مهم‌ترین سخنرانی‌ها در تاریخ آمریکا به ‌شمار می‌آید.

مارتین لوتر کینگ در 4 آوریل 1968 در شهر ممفیس ایالت تنسی ترور شد. در سال 1986 مقرر شد برای بزرگداشت یاد وی در ایالات متحده آمریکا سومین دوشنبه ماه ژانویه تعطیل رسمی اعلام شود. نوشته زیر از کتاب «ندای سیاه» اثر مارتین لوتر کینگ است که در آن سیاه پوستان آمریکا را به مقابله با وضعیت حاکم بر محیط سیاسی و اجتماعیشان ترغیب می‌کند.

مسیح می‌دانست پیروانش با مردانی خونسرد و پر افاده برخورد می‌کنند مردم پس از ارزش واقعی خود بی‌خبرند و مردم ارزشمند به پستی نمی‌گرایند. فضلیت و کمال زندگی در جمع بین اضداد است با ترکیبی آفریننده و سودمند.هگل فیلسوف آلمانی می‌گوید: حقیقت در یک قضیه یا نقیض آن پیدا نمی‌شود بلکه باید آن را در ترکیب تازه و آشتی پذیر بین اضداد جستجو کرد. مسیح به لزوم همبستگی و جمع بین اضداد پی ‌برد.او می‌دانست که پیروانش در جهان دشوار و آشتی ناپذیر، با سیاست‌های سرکش و تسلیم نشدنی آئین گذشته و پشتیبانان نیرومند این سیاست‌ها مواجه خواهند شد. او می‌دانست که پیروانش به مردانی خونسرد و پر افاده برخورد می‌کنند که قلبشان از دیر باز در حفظ سنن کیش و آئین سابق سخت شده است.

با این جهت گفت: من شماها را همچون بره‌هایی به میان گرگ‌ها رها می‌کنم. و به دنبال آن افزود: مانند مار هوشیار و چون کبوتر ساده باشید.در میان پیروان دین به دروغ انتشار داده‌اند که دین و دانش با هم سازگار نیست ناتوانی روح اغلب اساس دین را هم متزلزل می‌کند. به همین جهت است که دین (مسیحیت) در بیشتر موارد پندارهای نوین را با تصمیم قاطعی دور می‌اندازد. کلیسای مسیح با وضع احکام و فرمان‌ها، با تفتیش عقاید و تکفیر، نیل به حقیقت را به تعویق انداخته و بر سر راه جوینده حقیقت دیوار غیر قابل عبوری سد کرده است.

از نظر تاریخی و زبان و ادبیات بحث و انتقاد از کتاب مقدس را ارواح ناتوان به منزله دشنام به مقدسات دین تلقی می‌کنند و آن را دلیل بر فساد و تباهی انتقاد کنند، می‌دانند. مردمی که روح ناتوان دارند اصول هشتگانه خوشبختی ازلی را که در انجیل آمده است تصحیح کرده‌اند تا چنین خوانده شود: خوشبخت کسانی هستند که در نادانی از اسرار کائنات بسر ببرند چون در این صورت است که خدا را خواهند دید! اینها همان کسانی هستند که در میان پیروان دین انتشار داده‌اند که دین و دانش با هم سازگار نیست و این دروغ است.ممکن است بین افراد روحانی با روح ناتوان و مردامان دانش با روح استوار اختلافی وجود داشته باشد ولی هرگز بین دین و دانش اختلافی وجود ندارد.


جوایزی که این کتاب دریافت کرده است

برنده جایزه نوبل ۱۹۶۴
مرد سال ۱۹۶۴
برنده جایزه جان کندی ۱۹۶۴

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب ندای سیاه

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات