کتاب نخستین زندگینامه استالین فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای جهان انتشارات اطلاعات

نخستین زندگینامه استالین

نویسنده: ادوارد راژینسکی
مترجم: مهوش غلامی
ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 919
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ : 3

کیفیت : در حد نو

 

مروری بر کتاب

بر پایه اسناد جدید تکان دهنده پرونده های مخفی روسیه

مؤلف در این کتاب ضمن شرح د استان ستیز بی‌‏امان استالین براى دست یافتن به قدرت سلطه مطلق، نخست در حزب کمونیست، براتحاد جماهیر شوروى و بعد از آن بر تمام جهان، حقایق گیج‌‏کننده‌‏ اى را در مورد این مرموزترین چهره تاریخى افشا ‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏‌‏می‌‏کند که در عصر حاضر و بعد از فروپاشى شوروى بدان پرد اخته شده است.

استالین به عنوان صدر دفتر سیاسی در اواسط دهه ۳۰ با «تصفیه کبیر» در حزب تقریباً تمام قدرت را در دست خود گرفت. او این کار را به عنوان تلاش برای اخراج اپورتونیست‌ها و ضدانقلابیون توجیه می‌کرد.قربانیان تصفیه معمولاً از حزب اخراج می‌شدند اما مجازات‌های بیشتری از اردوگاه‌های کار اجباری و گولاگ تا محاکمه توسط ان. ک. و. د و اعدام انتظار بسیاری را می‌کشید.

دوره اصلی تصفیه پس از قتل سرگئی کیروف، رهبر محبوب حزب در لنینگراد آغاز شد. کیروف بسیار نزدیک به استالین بود و قتل او حزب بلشویک را تکان داد.استالین، که می‌گویند می‌ترسید خود او قربانی بعدی باشد، شروع به محکم کردن امنیت کرد و مخالفان خود را به «جاسوسی» و «ضدانقلابی» متهم کرد.

محاکمه‌های اصلی که به ریاست آندره ویشینسکی برگزار می‌شد، به «محاکمه‌های مسکو» معروف شدند، اما محاکمه‌های مشابهی در تمام کشور برگزار شد. چهار محاکمه در این مدت از اهمیت خاصی برخوردار است. محاکمه شانزده نفر (آگوست ۱۹۳۶)، محاکمه هفده نفر (ژانویه ۱۹۳۷)، محاکمه مارشال توخاچاوسکی و سایر ژنرال‌های ارتش سرخ (ژوئن ۱۹۳۷) و نهایتاً محاکمه ۲۱ نفر (من‌جمله بوخارین) در مارس ۱۹۳۸.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نخستین زندگینامه استالین

  • ناشر: اطلاعات
  • کد کتاب: 95062 - 11/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ژوزف استالین, ادوارد راژینسکی, مهوش غلامی, استالین, شوروی, جنگ جهانی دوم, تاریخ شوروی, مارکسیسم, کتاب نخستین زندگینامه استالین