نخبه سپهری

نخبه سپهری

نویسنده: طالبوف تبریزی
ناشر: مطبعه خورشید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: جیبی جلد سخت - سال انتشار: 1278 - دوره چاپ: 2

کمیاب  - کیفیت : عالی ؛ درحد نو
 

مروری بر کتاب 

چاپ سربی ؛ دوره مظفرالدین شاه

زنگانی حضرت محمد (ص)

 میان بزرگترین متفکران عصر انقلاب مشروطیت ایران، یکی نیز عبد الرحیم بن ابوطالب تبریزی (مشهور به طالبوف به معنای فرزند ابوطالب ) است که در 1250 هجری قمری در تبریز زاده شد و در 1329 در تمرخان شورا، در داغستان، زندگی را بدرود گفت؛ در حالی که نوشته های چاپ شده گوناگون او و تاثیر عظیم افکارش در جامعه ایرانی همچنان به جا مانده، امتیاز خاص او نسبت به متفکران دیگر آن عصر، نشر علم به زبان ساده در میان عامه مردم بود و او در میان این دسته از نویسندگان، اولین و بزرگترین آنهاست.


نویسنده اعتقاد عظیم به علم داشت و از این رو قسمت زیادی از عمر و تلاش خود را بر سر نشر علم گذاشت و هدفش این بود که مردم میهن خود را به فکر کردن و چون و چرا گفتن وادارد؛ آنان را با مسائل تازه آشنا سازد و برانگیزد تا در راه زندگی نوی گام بردارند.ولی کتاب او تنها یک کتاب ساده علمی نیست بلکه یک کتاب اجتماعی نیز هست و انباشته است از اعتقادات اجتماعی و شرح عقب ماندگی های ایران و تصاویری خیالی از جامعه متمدن آینده که سرانجام باید جای ایران عقب مانده آن روزی را بگیرد.
البوف به عنوان یک نوگرا نگاهی متفاوت به دین دارد و دین را به سه بخش اعتقادات، عبادات و اخلاقیات تقسیم می کند. وی هیچ گاه از مرزهای دین عبور نمی کند و معتقد است که گوهر همه ادیان یکی است و دین حق آن است که عقل و علم آنرا تصدیق کند. وی بر آن است که مذهب و شرایع متناسب با تغییرات، تحول می یابند و بنا بر اصل اجتهاد دینی ، اصلاح و بازسازی اندیشه دینی منطبق با تحولات بشری ضرورت دارد.میرزا عبدالرحیم، اصل همه ادیان و مذاهب را خدا پرستی، معرفت نفس، حفظ وجود و مساوات می داند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نخبه سپهری

  • ناشر: خورشید
  • کد کتاب: 58187 - 114/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عبدالرحیم بن ابوطالب تبریزی ، مشهور به طالبوف تبریزی, طالبوف تبریزی, تاریخ اسلام, حضرت محمد (ص), اسلام, چاپ سنگی, کتاب نخبه سپهری