دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نبوت

نبوت

نویسنده: آیت الله مرتضی مطهری
ناشر: صدرا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 304
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 21


مروری بر کتاب

کتاب نبوت ، مجموعه‌اى مشتمل بر چهارده جلسه سخنرانی بحث و انتقاد انجمن اسلامى پزشکان و استاد شهید مطهری درباره مبحث نبوت است.

سبک بحث یک سبک کاملاً ابتکارى است و در یک قالب خاص مثلا قالب متکلمین یا فلاسفه جاى نمى‌گیرد ، بلکه شهید مطهری با توجه به احاطه خود بر نظرات متکلمین و فلاسفه در این باب و با توجه به نظریات موجود در برخی علوم انسانى جدید مانند روان‌شناسى و با عنایت به شبهاتى که در این باب هست، در کتاب نبوت یک طریق مخصوص را طى کرده‌اند و البته سؤالاتى که در پایان جلسات مطرح شده است در تعیین خط سیر بحث مؤثر بوده است.

آیت الله مطهری مطالب خود را در چهار بخش «راه‌هاى اثبات نبوت» ، «وحى» ، «معجزه» و «اعجاز قرآن» دسته‌بندى کرده‌ و درباره ماهیت «وحى» و ماهیت «معجزه» که معمولا در کتاب‌هاى کلامى کمتر بحث مى‌شود، به تفصیل سخن رانده‌است.

کتاب نبوت ، در ادامه بحث «توحید» مطرح شده و به دنبال آن، بحث «امامت و رهبرى» در آن جلسات مطرح گردیده و پس از آن مسئله «معاد» مورد بحث قرار گرفته است. در همه این بحث‌ها آنچه که بسیار جلب توجه مى‌کند شیوه برخورد استاد شهید مطهری با سؤالات و انتقادات بعضا تند مستمعین است که با سعه صدر و به طور منطقى و بدون آنکه تحت تأثیر احساسات قرار گیرند پاسخ گفته‌اند و با توجه به اینکه مستمعین قشر تحصیل کرده و روشن‌فکر و دانشگاهى بوده‌اند، نحوه برخورد استاد با آنان، نحوه صحیح برخورد با این قشر را در خصوص اظهارات آن‌ها در باب مسائل اسلامى به گونه‌اى که موجب طرد آنان نشود و در عین حال حقیقت مطلب به آن‌ها عرضه گردد، به خوبى نشان مى‌دهد.

نکته دیگرى که از این سلسله بحث‌ها در کتاب نبوت آشکار مى‌شود شیوه بیان ایشان در تفهیم مطلب به قشر تحصیل کرده و کم آشنا با معارف اسلامى است که خالى از اظهار فضل و به کار بردن عبارات و اصطلاحات فنى است و چنانچه این اصطلاحات به کار مى‌رفته است بلافاصله توضیح داده شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب نبوت

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات