كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
نبرد جمل

نبرد جمل

نويسنده: سعید محمد بن محمد مفید القمی
مترجم: محمود مهدوی دامغانی
ناشر: نشر نی
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 280
اندازه كتاب: وزیری - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 2


مروری بر کتاب

این کتاب یکی از متون کهن کلامی - تاریخی شیعه است که مؤلف در آن به واقعه‌ی جنگ جمل، فتنه‌ها، ابهامات و آرا و عقاید مسلمانان نسبت به آن پرداخته است. شیخ مفید این کتاب را به درخواست فردی نگاشته که از او خواسته کتابی پیرامون جنگ جمل و آرا و عقاید مسلمانان درباره‌ی آن واقعه بنویسد.

وی در مقدمه‌ی کتاب می‌گوید:
«خداوندت مؤید دارد، از من خواسته‌ای که برای تو اختلاف نظر و آرای اهل قبله را در مورد فتنه‌ بصره (جنگ جمل)، خونریزی و کشتار میان امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع) و طلحه و زبیر و عایشه و اعتقاد هر گروه را در این باره بیان کنم و شرح دهم و سبب این فتنه را بازگو کنم و اخبار آن و آنچه را که میان ایشان اتفاق افتاده است فراهم آورم.»

«همه‌ی کتاب‌هایی که در این باره تصنیف شده است، متضمن اخباری است که درک آن برای عموم مردم دشوار و شبهه‌انگیز است و هیچ‌یک از مصنفان چگونگی جنگ را با ترتیب و نظام نیاورده‌اند و اخبار را چنان در هم آمیخته‌اند که نمی‌توان به طور دقیق و آشکار از نیت و مقصودشان آگاه شد و من در این تألیف برای تو- که خدایت موفق دارد- آنچه گفته شده است فراهم آورده‌ام و برهانی را ثابت کرده‌ام که هر کس آن را بنگرد می‌تواند اعتقاد درستی در مورد آنان و رفتارشان پیدا کند و متوجه شود که کفر و ایمان و عصیان و طاعت و گمراهی و هدایت چگونه بوده است و امیدوارم تو هم موفق شوی که از آن عبرت گیری و از حالت تقلید گمراه‌کننده بیرون آیی و به حق برسی و آنچه که موجب اشتباه و سرگردانی است از تو زایل شود و اکنون با توکل به خدای عزوجل و یاری‌جستن از پیشگاه او و آرزوی توفیق و راهنمایی برای تو، پرسشی را که کرده‌ای پاسخ می‌دهم.»

شیخ مفید کتاب جمل را در دو بخش تنظیم کرده است:
بحش اول: او تمامی آرا و عقاید اسلامی را در نخستین بخش کتاب آورده و با دلیل‌های محکم و استوار و براهین قوی، نظرات و شبهات فرقه‌ها و مذاهب گوناگون را پاسخ گفته و نظریه‌ی حقیقت‌‌گرای شیعه را مبنی بر اینکه امیرالمؤمنین و پیروان او بر حق بودند و گروه مقابل بر باطل و اهل خلافت هستند اثبات کرده است.

بخش دوم: تاریخ جنگ جمل و گزارش آن است. مؤلف در این بخش، چکیده و عصاره‌ی ماجرا را از لحظه‌ی انعقاد نطفه و شروع آن تا پایان کار براساس منابع و مآخذ دست اول و معتبر، بدون تعصب و طرفداری بی‌مورد به طور دقیق نقل کرده است و در خاتمه‌ی کتاب، اسباب بغض عایشه، طلحه و زبیر را نسبت به امیرالمؤمنین به طور گسترده شرح و توضیح داده است.

فهرست

- شرح حال شيخ مفيد
- سخن در اختلاف نظر مردم درباره جنگ جمل و كشتار آن
- اختلاف عقيده فرقه ها
- عقيده معتزله
- عقيده خوارج
- عقيده شيعه
- حديث منزلت
- جواز كشتن ناكثان
- بيعت مهاجران
- بيعت انصار
- زن و حجاب
- خطبه عثمان
- خطبه طلحه
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نبرد جمل

  • ناشر: نشر نی
  • کد کتاب: 100462 - 89/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امام علی (ع), شیخ مفید, سعید محمد بن محمد مفید القمی, محمود مهدوی دامغانی, تاریخ اسلام, تاریخ شیعه, عایشه, شیعه, کتاب نبرد جمل