دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ناپلئون

ناپلئون

نویسنده: هانری بیل استاندال
مترجم: علی اصغر خبره زاده
ناشر: تیراژه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 296
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

گذشت زمان به ما می‌فهماند که آیا آنچنان که من گمان می‌برم ناپلئون با صلاج اندیشی چندتن وطن پرست شایسته و دسیسه کار به فرانسه احضار شد یا این تصمیم قاطع را تنها با اندیشه‌های خاص خویش اتخاذ کرد. برای صاحبدلان دلنشین است به این نکته پی بردن که در آن زمان در جان و روح این مرد چه می‌بایست گذشته باشد.

استاندال لشکرکشی‌های ناپلئون را در ایتالیا، آلمان، روسیه و اتریش در این کتاب شرح می‌دهد. استاندال در کتاب ناپلئون خود استدلال می کند که تمدن از سه مرحله متمایز می‌گذرد. اولی دموکراسی اولیه یا استبداد، دوم اشرافیت تحت رهبری یک یا چند حاکم، و سوم (و احتمالاً نهایی) دموکراسی غیرمستقیم است. ناپلئون برای استاندال نماینده آخرین شخصیت بزرگ در مرحله دوم تاریخ است، ظالم قرن نوزدهمی که به طور متناقضی مرحله سوم تمدن را به وجود می‌آورد.

استاندال وقایع عمده زندگی ناپلئون را تا زمان بازگشت او از جزیره الب گزارش می‌کند. در کتاب صفحات اندکی می‌توان یافت که به راستی اصیل باشد؛ استاندال بر مطالب برگرفته از منابع تنها چند حکایت از خود می‌افزاید.

استاندال با احساسات شورانگیزی به توصیف ناپلئون بازمی‌گردد، شاید به سبب آنکه در او بخشی از گذشته خود را می‌بیند. مقدمه خاطراتی درباره ناپلئون با لحنی پرشور که تا اندازه‌ای نزد استاندال شگفت‌آور است، نوشته شده است. طرح او به هنگام شروع کار بسیار بلندپروازانه است؛ می‌خواهد دست به کار تحقیقاتی دقیق و عمیق بزند. ولی بعد هدف او محدودتر می‌شود، به این معنی که تنها به تعقیب گام به گام شرح زندگی ناپلئون در یادنامه سنت هلن اکتفا می‌کند..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات