دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ناپلئون ؛ دو جلدی

ناپلئون

نویسنده: ی. و. تارله
مترجم: محمد قاضی
ناشر: پیام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 750
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت :  درحد نو _ نو


مروری بر کتاب

دو جلدی

بنا به گفته مورخین، بزرگ‌ترین اشتباهات ناپلئون یکی تسخیر اسپانیا (یار دیرین و متفق ناپلئون که در جنگ‌ها وی را یاری می‌نمود) و یکی لشکرکشی به روسیه بود که موجبات ضعف وی و کشته شدن بسیاری از ارتش وی و نیز نارضایتی فرانسویان را فراهم آورد.

ناپلئون همراه با ایرانیان یک معاهده را امضاء نمود که از خاک ایران برای تسخیر هند استفاده کند، در مقابل برای برگرداندن قفقاز (دربرگیرنده گرجستان) به ایرانیان کمک کند.
او به گفته‌های خویش عمل نمود و ارتش ایران را آموزش نظامی می‌داد، و برای آنها توپ‌های متحرک و تفنگ‌های باروتی از فرانسه وارد نمود. اما پس از امضا عهد نامه صلح تلیست با الکساندر اول، امپراتور روسیه از کمک به ایران در جنگ با وی سر باز زد و فتحعلی شاه قاجار بعد از خیانت وی به بریتانیا متوسل شد.

بزرگ‌ترین دشمن ناپلئون بریتانیا بود که همه جا چون سایه وی را تعقیب می‌کرد و دولت‌های مورد تجاوز فرانسه را حمایت می‌نمود. سرانجام کشورهای تحت تسلط ناپلئون که همه از سوی بریتانیا حمایت می‌شدند و همین طور دشمنان ناپلتون در خاک فرانسه متحد گشته وی را شکست دادند و بجای او لوئی هجدهم را به حکومت انتخاب کردند.

آن چه در این کتاب راجع به ناپلئون می خوانید، با تعریفی که مورخان بورژوایی امپراتور یا هجاگویان و مداحان او از او کرده اند، مطابقت ندارد. نویسنده کوشیده درباره ی شخصیت مرموز ناپلئون به نحوی کاملا عینی بحث کند. او نه تنها به علل و انگیزه ی کارهای او پرداخته، بلکه به مفهوم و معنای تاریخی آن ها نیز نظر داشته است.

فهرست

جوانی ناپلئون بناپارت
جنگ های ایتالیا
فتح مصر و لشکرکشی به سوریه
18 برومر
گام های نخستین دیکتاتور
مارنگو - تحکیم دیکتاتوری
آغاز جنگ جدید با انگلستان
شکست اتحادیه سوم
شکست پروس و انقیاد قطعی آلمان
از تیلسیت تا واگرام
اوج اقتدار
قطع ارتباط با روسیه
هجوم ناپلئون به روسیه

قیام اروپای برده علیه ناپلئون
نبرد فرانسه و نخستین استعفای ناپلئون
سلطنت صد روزه
سنت هلن

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات