دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

نانا

نانا

نویسنده: امیل زولا
مترجم: محمد علی شیرازی
ناشر: اردیبهشت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 125
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ : 2

 کیفیت : صفحات کتاب نو ؛ لبه های عطف کتاب زدگی دارد

 

مروری بر کتاب

ساعت نه نواخته شد و هنوز تماشاخانه واریته خالی بود .
هیچکس در سالن وسیعی که به زحمت چراغها آن را روشن می کرد دیده نمی شد و با اینکه موعد نمایش فرا رسیده بود ...

نانا فرزند مردی الکلی به نام کوپو و زنی رختشوی به نام ژروز است که شخصیت اصلی کتاب آسوموار است. نانا نمایندهٔ زنان فاحشه‌ای است که در دوران امپراتوری دوم فرانسه مقام درخشان و آمیخته به رسوایی داشتند.

داستان این کتاب در مورد زنی هر جایی است که شغل او بودن با این و آن در ازای اندکی پول است این زن پس از مدتی از این طرز زندگی منزجر شده و در پی شروع زندگی جدیدی برای خود است که روایت چالش ها و رنج های او را در داستان می خوانیم ... 

نانا در کودکی و در زمان فقر و فلاکت ژروز (شخصیت اصلی «آسوموار») از خانه فرار کرده، و در جوانی بازیگر سالن تئاتری در پاریس می‌شود که صاحبش خود آن را رقاص‌خانه می‌نامد. او نماد و نماینده قشری از زنان در پاریس قرن نوزدهم است که گرچه به لحاظ اخلاقی مورد پسند جامعه نیستند، اما به خاطر جذابیت و محبوبیت‌شان مورد پذیرش جامعه واقع می‌شوند و کار تا آن‌جا پیش می‌رود که حتی نقشی نمادین نیز در جامعه پیدا می‌کنند.

زولا در «نانا» مانند بسیاری از رمان‌های دیگرِ کلاسیک، در مقام دانای کل می‌نشیند و از منظر راوی‌ای همه‌چیزدان تعلیق مردم پاریس قرن نوزدهم را میان جذابیت و سرخوشی زمینی / مادی، و جذبه و لذت اخلاقی (کلیسایی) / معنوی به تصویر می‌کشد. و البته همین قسم نوشته‌های رادیکال او بوده که انتقادهای تند و تیزی را از چپ و راست نثارش می‌کرده است. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب نانا

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات