كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
نامه های عین القضات همدانی ؛ دو جلدی

نامه های عین القضات همدانی 

نویسنده: عین القضاه همدانی ,علینقی منزوی , عفیف عسیران
ناشر: منوچهری - زوار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 968
اندازه کتاب: وزیری گالینگور- سال انتشار: 1362 - دوره چاپ: 2 

 کیفیت : درحد نو

 
مروری بر کتاب  

در مقصود فهم باید کرد، هر که روی در کاری آورد و او را آن کار بدست آوردن ضرورت بود، اول وظیفت او آن بود که بداند که او را چه بباید کردن بضرورت، تا به مقصود رسد.و از کدام کارش پرهیز باید کردن بضرورت، تا از آن باز نماند، و کدام کار است که بدان اقدام و احجام واجب نیست، چه تعلقی ندارد آن کار به مقصود او...

...عین القضات همدانی عارف، ادیب و نویسنده مشهور قرن ششم هجری است.وی که از شاگردان بی واسطه خیام نیشابوری و محمدغزالی و با واسطه احمدغزالی است آثاری گرانمایه در فلسفه و عرفان اسلامی به زبان های فارسی و عربی دارد که از مهم ترین آنها می توان به تمهیدات، رساله یزدان شناخت و زبده الحقایق اشاره کرد. وی در آثار فلسفی خویش به راه حکیم ابوعلی سینا می رود و در تأویل و تفسیر آیات، احادیث و مبانی اسلامی تا آنجا پیش می رود که به شهادت رسیده و به این واژه معنای تازه ای می بخشد.

نامه های عین القضات: گنجینه ای بکر از ادب و عرفان فارسی است و نثری ارزشمند از قرن ششم هجری محسوب می شود. این نامه ها که اکنون 127 عدد از آن ها در دست است؛ آنچنان که خود تمهیدات می گوید؛ بیش از 133 نامه بوده است که آن ها را برای بزرگان عصر، مریدان و دوستانش نوشته است. چنان که نیمی از این نامه ها به نام کامل الدوله از وزرای عصر اوست.

عین القضات این نامه ها را اگر چه برای نزدیکان خویش نوشته است اما به راستی هیچ شباهتی میان آنها و نامه های دوستانه و اخوانیات نیست. این نامه ها در بیان حقایق حکمی و عرفانی نوشته شده اند به گونه ای که می توان آن را دوره ای کامل از اصول تصوف دانست.

مهم تر آن که نامه ها در بیان مسایلی مرتبط است که به صورت متوالی بیان شده است. آنچنان که هر یک در حکم رسالات مفصلی است. گویا عین القضات غالب نامه هایش را به منظور تحریر رسالات مورد نظر خود نوشته است. از این رو این آثار بیشتر به یادداشت های روزانه نویسنده شباهت دارد.چهره عین القضات در این نامه ها چهره معلم اخلاق و پیرطریقتی است که بر خلاف وعاظ زمان خود در فروع دین و جزییات اخلاق غرق نمی شود و همواره مریدان را به اندیشیدن در باب هدف زندگی و عدم دلبستگی به دنیا رهنمون می شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نامه های عین القضات همدانی ؛ دو جلدی

  • ناشر: زوار
  • کد کتاب: 62786 - 114/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عین القضاه همدانی, علینقی منزوی, عفیف عسیران, عرفان اسلامی, تصوف, کتاب نامه های عین القضات همدانی