منو
سبد خرید

نامه های خصوصی سرسیسل اسپرینگ رایس

نامه های خصوصی سرسیسل اسپرینگ رایس
درحال حاضر موجود نمی باشد
نامه های خصوصی سرسیسل اسپرینگ رایس
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 129858 - 115/7
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 58 = 68
0 ریال

نامه های خصوصی سرسیسل اسپرینگ رایس

نویسنده : سیسل اسپرینگ رایس
مترجم: جواد شیخ الاسلامی
ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 231
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه جلد کتاب رد زردی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب 

مصور

سیسل اسپرینگ رایس ؛ نویسنده این کتاب در سالهای حکومت مظفرالدین شاه و محمد علی شاه قاجار وزیر مختار دولت انگلیس در ایران بوده است . اجداد اسپرینگ رایس در اوایل سلطنت تیودرها از ایالت ولز به ایالت ایرلند کوچیدند و نام خانوادگی خود را از Rhys به Rice تبدیل کردند. در شهرستان کرّی املاک و مزارع خریدند و مقیم خطّه ایرلند شدند.

سرنوشت اعضای این خانواده که از کاتولیک های زمان خود بودند با جز و مدهای سیاسی انگلستان در آن ایام (دوران قدرت کرامول) ارتباط نزدیک داشت و با سختی ها و خوشی ها توام بود. تا مدتی که آلیور کرامول زمام قدرت را به دست داشت، آنها به دلیل اینکه کاتولیک بودند، دوران بسیار سختی را گذراندند. اما پس از اعاده سلطنت در انگلستان و دوران کوتاه پادشاهی جیمز دوم، ستاره اقبال این خانواده چند ماهی درخشیدن گرفت و یکی از آنها به نام یر استیفن رایس ترقی کرد و به منصب خزانه داری کل ایرلند رسید...

محتوای این کتاب شامل نامه های رسمی و غیر رسمی و خصوصی و البته محرمانه بوده که در طی این دوران پیرامومن مسائل ایران برای دوستان و اقوام خود مینوشته است و مطالب آنها فوق العاده جالب و عبرت انگیز است و در بعضی موارد که ویژگی های ایران یکصد سال پیش را تشریح میکند حقیقتا حیرت آور است .

نامه هایی که در این مجموعه گرد آوری شده است برای کسانی که علل و عوامل اساسی انقلاب مشروطیت ایران را جستجو میکنند مدارکی نفیس و معتبر هستند و گر چه بازگوی همه آن علل و عوامل نیستند ولی به هر حال با تشریح وضع نا بسامان آن دوره و افشای حقایقی که فقط سفارت انگلیس از آنها خبر داشته , قسمت مهمی از عوامل آماده کننده اجتماع را برای شروع انقلاب مشروطیت ایران در دسترس پژوهشگران میگذارند .

...همین نیروی قزاق بود که در جریان وقایع مشروطیت تحت فرماندهی لیاخوف مجلس شورای‌ ملی دوره اول را به توپ بست. بانک استقراضی که در تأمین مالی نیروی قزاق نقش اصلی را عهده‌دار بود برای برقراری امنیت لازم مالی و جانی خود و کارمندانش عمدتا به همین نیرو متکی بود.

علاوه بر اینکه حفاظت از شعب بانک در تهران و ایالات مختلف ایران به عهده نیروی قزاق قرار داشت، به هنگام حمل ‌و نقل محمولات بانک و نیز مسافرت مدیران آن در داخل کشور نیز قزاقها عهده‌دار امنیت و حفاظت از راه ها می‌شدند.  عمده کسانی که درباره عملکرد نیروی قزاق در ایران تحقیقاتی انجام داده‌اند بر نقش مخرب این نیرو در حیات سیاسی ـ نظامی ایران تأکید ورزیده‌اند و بالاخص تصریح کرده‌اند که بانک استقراضی با پرداخت مرتب مواجب و هزینه‌های جاری این نیرو در تحقق اهداف آن نیرو درپاسداری از خواسته‌های سیاسی ـ نظامی روسیه در ایران بیشترین نقش را ایفا کرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات