منو
سبد خرید

نامه ؛ نوولهای معاصر شوروی

نامه ؛ نوولهای معاصر شوروی
درحال حاضر موجود نمی باشد
نامه ؛ نوولهای معاصر شوروی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 65606 - 109/1
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 25
0 ریال

نامه

نویسنده: گروه نویسندگان
مترجم: گامایون
ناشر: بنگاه نشر پروگرس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 312
اندازه کتاب: جیبی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1338 - دوره چاپ: 1 

کمیاب  - کیفیت : عالی ~ درحد نو
 

مروری بر کتاب 

پنج داستان کوتاه

... شما هنوز شب را می گذرانید، ولی اینجا برای ما صبح دمیده است، شما هنوز از رادیو موسیقی سبک می شنوید، اما برای ما خروس ها می خوانند و ما صبح خیلی زود برمی خیزیم تا در فرودگاه به هواپیمایی، که پرواز خواهد کرد، برسیم.

وقتی تو در رختخواب دراز می کشی و کم کم خوابت می برد، ما به آسمان بلند می شویم. تو خواب های خوبی خواهی دید اما ما به همدیگر چسبیده و از پنجره های گرد و کوچک به ابرهای تکه پاره و تک و توک که مانند گله ای ازپرندگان خاکستری و بی صدا از زیر بال های هواپیما می گذرند نگاه خواهیم کرد....

ویژگی کار گامایون : حجم وسیع و تنوّع چشمگیر کتاب‌هایی است که ترجمه کرده است. تا آن‌جا که دیده و یافته‌ام، مجموع ترجمه‌های او از دوازده هزار صفحه در می‌گذرد. این آثار شامل رمان‌ها و مجموعه داستان‌ها و کتاب‌های ویژه کودکان و نوجوانان و حتی داستان‌های کوتاه و مصوّر برای خردسالان است. او چند کتاب علمی برای عموم و یا داستان و خاطرات علمی هم ترجمه کرده است، مانند:

            ــ پرده از رازها برکنار می‌شود، جمعی از محققین و مورخین روس
            ــ فیزیک برای همه، ل. لاندائو و آکیتا یگاارودسکی
            ــ کیهان‌نوردان: یادداشت‌های رهبر گروه کیهان‌نوردان، یوگنی پتروف

            گامایون شماری ترجمه مشترک هم دارد؛ ترجمه‌هایی با همکاری نوشین، فروغیان و قازاریان. در میان کارهای او، ادبیات تهییجی و ترویجی و باب طبع دستگاه تبلیغات شوروی دیده می‌شود، اما وجه غالب نیست. گرایش گامایون به ادبیات کلاسیک و رمانتی‌سیسم قرن نوزدهم روسیه پابه‌پای توجه به نویسندگان شاخص دوران شوروی (از جمله نویسندگان غیرروس) پیش می‌رود. در ترجمه‌های او، هم داستان‌های عاشقانه دیده می‌شود و هم روایت‌های حماسی از «جنگ کبیر میهنی» و دفاع سربازان شوروی در برابر یورش آلمان هیتلری، و نیز حکایت‌هایی از زندگی انسان‌های عادی در شهر و روستا و خانه و محل کار.

            از میان کتاب‌های کودک و نوجوان گامایون به چند عنوان می‌توان اشاره کرد. ویتیا ماله‌یف در دبستان و در خانه نوشته نیکلای نوسوف حکایتی پرماجرا و طنزآمیز است از زندگی و تحصیل دو دانش‌آموز بازیگوش کلاس چهارم ابتدایی.12بورکا و سگش تیاپا، نوشته بارانووا و ولیتستوف داستانی است درباره سگ‌هایی که در برنامه‌های فضایی شوروی به ورای جوّ فرستاده شدند. قهرمانان کتاب، چند دانش‌آموز کنجکاوند که دست به کار تجربه‌هایی مشابه با سگ‌ها و گربه‌های ولگرد می‌شوند. حکایت این کودکان هم‌پای جریان واقعی تحقیقات فضایی در داستان روایت شده است. از آن سو که باد می‌وزد نوشته و. کراپیوین داستان دوستیِ کودکانی است که علاقه و سرگرمی  مشترک‌شان بادبادک‌بازی است، اما هر کدام در زندگی غم و اندوهی دارند که مختص خودشان است. دانش‌آموز عجیب کلاس ششم ب، از ولادیمیر ژلزنیکوف داستان دانش‌آموز ارشدی است که به رهبری پیشاهنگان کلاس دوم ابتدایی برگزیده شده است.

او در انجام وظایفی که برعهده گرفته با مسائل و مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود که برایش گاه مضحک و گاه درس‌آموزند. در اغلب این کتاب‌های کودک و نوجوان، هدف نه تبلیغ سیاسی، که بیشتر ترویج روحیه کار و تلاشِ فردی به همراه همکاریِ جمعی و امیدواری است. خواندنِ داستان‌ها ـ در دوران رواج این کتاب‌ها ـ  چند احساس متفاوت را همزمان بر می‌انگیخت: نوعی احساس برابری اجتماعی و هم‌سطح بودن مردم عادی، سادگی و بی‌تکلّفی زندگی، و مطرح نبودن پول یا مقایسه میزان ثروت افراد؛ از سوی دیگر، گونه‌ای یکنواختی در همه چیز، انتخاب‌ محدود آدم‌ها (از جمله محدودیت کالاهای در دسترس) و گاه فقری که به مساوات تقسیم شده بود. البته چگونگی زندگی در آپارتمان‌های مشترک مسکو (دو خانواده در یک خانه، یا هم‌خانگی یک خانواده با یک سالمند غریبه) برای کودک و نوجوان ایرانی قابل تصور نبود. با این حال دسترسی یکسان همه کودکانِ داستان‌ها به آموزش و ورزش و گردش غبطه‌برانگیز بود.

 

فهرست

نامه
نخستین شغل
در راه بندر
آرکتور سگ تازی
لیونکا

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات