منو
سبد خرید

ناظیم حکمت و آذربایجان

ناظیم حکمت و آذربایجان
درحال حاضر موجود نمی باشد
ناظیم حکمت و آذربایجان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 147254 - 67/4
  • وزن: 0.40kg
0 ریال

ناظیم حکمت و آذربایجان

نویسنده: ناظم حکمت
مترجم: محمدعلی فرزانه
ناشر: اندیشه نو
زبان کتاب: ترکی - فارسی
تعداد صفحه: 228
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

در این مجموعه، بعد از درج مختصری از زندگی نامه "ناظم حکمت" (1902 - 1963 م) شاعر ترکیه‌ای تعدادی از اشعار وی به زبان ترکی به طبع رسیده است.

ژوکوندوسی یا او، نامه‌هایی باری تارانتابابو، داستان شیخ بدرالدین نهاده قدم به راه فرار و به جای خالیِ ژوکوند اصلی ژوکوندی بدلی آویخته شده اینجانب راقم رسالهی حاضر اخباری دارم جالب و وافر درباره ی سرانجام ژوکوند فراری آن طرفه نگار عاشق یاری بود که چشمش بادام سخنش شیرین نامش: سی – یا – او از دیار چین. ....

نهاده قدم
به راه فرار
و به جای خالیِ ژوکوند اصلی
ژوکوندی بدلی
آویخته شده
اینجانب راقم رسالهی حاضر
اخباری دارم
جالب و وافر
درباره ی سرانجام ژوکوند فراری

آن طرفه نگار
عاشق یاری بود
که چشمش بادام
سخنش شیرین
نامش: سی – یا – او
از دیار چین.

... ناظم حکمت ادیب معروف ترک و پیشگام شعر نوین ترکیه در 14 اکتبر 1902م در این کشور به دنیا آمد. وی در نخستین سال‏های جوانی وارد مدرسه نظامی نیروی دریایى شد، اما در پی اشغال استانبول توسط نیروهای متفقین در جریان جنگ جهانی اول، آنجا را ترک کرد و در شرق ترکیه به کار تدریس پرداخت. ناظم حکمت در سال 1922م وارد دانشگاه بین‏المللی شرق در مسکو شد و در رشته علوم سیاسی تحصیل کرد. 

وی در این دوران و پس از آن، به نویسندگی روی آورد و در سال 1929م اولین کتاب شعر خود را با عنوان 835سطر منتشر نمود. ناظم حکمت در این کتاب، برای ادبیات ترکیه، قالبی کاملا نو به ارمغان آورد چرا که در این اشعار، وی آهنگ موسیقی شعر قدیم را با کلام ساده زبان مردم در هم آمیخته و سبک تازه‏ای را در شعر ترک به وجود آورد. مهم‏ترین خصیصه ناظم حکمت در این است که در عین بهره‏مندی از امکانات کلام و موسیقی شعر قدیم، سعی داشت آن را در خدمت مبارزه و روشن‏فکری به کار ببرد. در حقیقت ناظم حکمت اولین شاعر تُرک است که آثارش به بیشتر زبان‏ها ترجمه شده و پس از مرگش قسمت وسیعی از آنها در ترکیه انتشار یافته و در فهرست کتاب‏های پرخواننده قرار گرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات