کتاب تحول ناسیونالیسم در ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی

تحول ناسیونالیسم در ایران

نویسنده: داریوش قمری
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 236
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

مروری بر کتاب

1332 - 1320

در این کتاب سعی شده است تا با مشخص کردن گرایشهای ناسیونالیستی در ایران، محورهای فکری و مبانی نظری هر یک از این گرایش ها مورد بررسی قرار گیرد.قرائتهای خاصی که این گرایش ها از ملت و عناصر تشکیل دهنده آن داشته اند و هم چنین ترکیب ناسیونالیسم با ایدئولوژی ها و اندیشه های دیگر باعث شده است که گرایشهای ناسیونالیستی در ایران از تفاوتها و تمایزات خاص خود برخوردار شوند.

 ناسیونالیسم ایدئولوژی ملت است و بر حاکمیت ملت بر سرنوشت خویش تاکید دارد. ناسیونالیسم ایرانی با پیشینه دوسده‌ای خود، همزاد گریزناپذیر مدرنیته ایرانی است. در کتاب حاضر، با بازخوانی ناسیونالیسم ایرانی در سده نوزدهم، اهداف و ابعاد زمینه‌ساز پیدایش آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. پیدایش ناسیونالیسم ایرانی در این سده، پیامد گریزناپذیر بحران ناشی از رویارویی ایران سنتی با مدرنیت است که به صورت نخبه‌گرایانه و ابتدایی در میان برخی دولتمردان و روشنفکران ایرانی و در قالب سیاست‌ها و اندیشه‌های نوگرایانه تبلور یافت.

ناسیونالیسم ایرانی در اصل در واکنش به توسعه‌طلبی قدرت‌های مهاجم خارجی، به نحو ضداستعماری بروز کرد و سرانجام در برابر استبداد داخلی، شکل ضداستبدادی به خود گرفت. ناسیونالیست‌های ایرانی در این دوره بر حفظ استقلال ایران تمرکز کردند، هر چند حفظ هویت و یکپارچگی ایران را نیز کمابیش در زمره اهدافشان داشتند. از همین دوره، ناسیونالیسم ایرانی به تدریج در پیوند با زمینه متنوع و در حال دگرگونی ایران، ماهیتی چندبعدی یافت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تحول ناسیونالیسم در ایران

  • 0ریال

برچسب ها: داریوش قمری, تاریخ سیاسی ایران, مشروطیت, مصدق, ملی گرایی, ملی گرایی در ایران, ناسیونالیسم, پهلوی, کتاب تحول ناسیونالیسم در ایران

google-site-verification: google3f7c2c2bf3754fb6.html