نادر شاه ؛ آخرین کشورگشای آسیا

نادرشاه 

نویسنده: لارنس لاکهارت
مترجم: غلامرضا افشاری نادری - اسماعیل افشار نادری
ناشر: دستان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 687
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

آخرین کشور گشای آسیا

این اثر بررسی فشرده ای از تاریخ شاهان صفوی، پژوهشی درباره ایل افشار و نقدی مستند از تاریخ نادر شاه بزرگترین کشور گشای آسیا است. در مقدمه نیز به دیدگاه شماری از نویسند گان درباره نادر اشاره شده است.

دکتر لارنس لاکهارت درباره نادر گفته است: نادر از رجال بزرگ عالم است ، آیا مردی که، بدون کمک دیگران خود را از هیچ به مقام شامخ فاتح آسیا رسانده مرد بزرگی نیست؟

لرد کرزن نادر را اینگونه تعریف کرده است: اینک ما در برابر کشور گشای مقتدر ایرانی قرار گرفته ایم بدون اغراق نادر به مراتب از دیگر لشگر کشان جهان بر تر است. این نابغه بزرگ به تدریج روح نوینی در کالبد سربازان ایرانی دمید. به گفته سر پرسی سایکس، نادر واپسین کشور گشای بزرگ آسیا برای رهبری و سرداری خلق شده بود...

ایل افشارایلی بود که نادر از آن ایل به مقام شاهنشاهی ایران رسید .ایل افشار در شمال خراسان اطراف درگز و ابیورد در رفت و آمد بودند .آن زمان حکوت صفوی در ایران حاکم بود ،گهگاهی شمال خراسان مورد هجوم ودستبرد راهزنان ازبکی قرار می گرفت.

پامام قلی پدر نادر در شب سرد زمستانی از همسرش هاجر صاحب دومین پسر خود یعنی نادر شد . اورا بدین جهت نادر نامیدند که هنگام تولد از حد معمول بزرگتر بود و واقعا در بین ایل وطایفه "نادرو کمیاب "مینمود و تمام زنان قوم اعتراف کردند که تا به این روز کودکی به این بزرگی در قبیله به دنیا نیامده است.

نادر کودکی بیش نبود که به شغل چوپانی و هیزم فروشی مشغول گردید تا هزینه زندگی خود ومادرش را تامین کند ،در همان دوران و در سن نوجوانی در حمله ازبکها در شمال خراسان به همراه مادرش به اسا رت در آمد و همواره تا اسارت با مادرش همراه بود و هرچند که می توانست از بند ازبکها بگریزد اما چون در اوایل اسارت به آنان قول داده بود که شرارت و نامردی نکند (در ازای باز کردن دست خود ومادرش و دادن آب به این دو توسط ازبکها ) تا زمانی که مادرش در قید حیات بود در اسارت باقی ماند .

در آخرین لحظات زندگی ،مادرش به او وصیت کرد که دوست داشت بزرگی فرزندش را ببیند چرا که او در کودکی هم بزرگ بود اما د ست قضا آن دو را به اسا رت آورده بود...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

نادر شاه ؛ آخرین کشورگشای آسیا

  • ناشر: دستان
  • کد کتاب: 93258 - 28/3
  • موجودی: در انبار
  • 600,000ریال

برچسب ها: لارنس لاکهارت, غلامرضا افشاری نادری, اسماعیل افشار نادری, نادرشاه, تاریخ شاهان ایران, تاریخ افشار, افشاریه, کتاب نادرشاه ؛ آخرین کشور گشای آسیا