ناخودآگاه جمعی و کهن الگو

ناخودآگاه جمعی و کهن الگو

نویسنده: کارل گوستاو یونگ
مترجم: فرناز گنجی - محمدباقر اسماعیل پور
ناشر: جامی - مصدق
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 320
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 3

 

مروری بر کتاب 

کارل گوستاو یونگ (۲۶ ژوئیه ۱۸۷۵) در سوئیس متولد شد و تا سال ۱۹۶۱ توانست در مقام یک روانشناس، قوم شناس، اسطوره شناس، دین شناس و دیگر زمینه ها به صاحبنظری دست یابد.

شاگردی و سپس همکاری یونگ با فروید باعث شد که فروید در ابتدا یونگ را وارث خود اعلام کند. وقتی که در سال ۱۹۱۰ انجمن بین المللی روانکاوی پایه گذاری شد، یونگ از طرف فروید به عنوان اولین رئیس این انجمن انتخاب شد. اما سرانجام اختلاف در نظریه بین این دو به قطع همکاری در سال ۱۹۱۴ منجر شد.

نظریه ای که فروید و یونگ از شخصیت و عوامل پیچیده ای که بر آن تاثیر می گذارند هر دو از تجربیات شخصی و کودکی این دو تاثیر پذیرفته است.

چیزی که باعث توجه یونگ به ناهشیار و درون کاوی شد از گذشته و کودکی او مایه می گیرد. داشتن مادری با بی ثباتی هیجان و قدرتمند ؛ پدری مهربان اما دمدی و تحریک پذیر و نیز مشکلات زناشویی آن دو موجب شدند یونگ جوان برای فرار از این موقعیت ساعت های زیادی را به تنهایی در اتاق زیر شیروانی خانه اش بگذراند.

فرار از دنیای هشیار و بیرونی و پناه بردن به درون و ناهشیار یعنی رویاها و پندارها و خیال پردازیها انتخاب های آتی آینده ی او نیز شدند.

یونگ به اهمیت بیشتر ناخودآگاه اصرار دارد. نظریه ی شخصیتی که یونگ پایه گذار آن شد و به مکتب زوریخ معروف است شیوه ای از روانشناسی تحلیلی است که بر اهمیت نیروهای تشکیل دهنده روان در گذشته و آینده( آنچه دوست داریم در آینده انجام دهیم) استوار است.

در روان‌شناسی تحلیلی آن دسته از اشکال ادراک و اندریافت را که به یک جمع به ارث رسیده‌ است را کهن‌الگو یا سَرنمون می‌خوانند. هر کهن‌الگو تمایل ساختاری نهفته‌ای هست که بیانگر محتویات و فرایندهای پویای ناخودآگاه جمعی در سیمای تصاویر ابتدایی است.

کهن‌الگوها عناصر فاسدنشدنی ناخودآگاه هستند اما شکل و شمایل آنها اغلب تغییر می‌کند. کهن‌الگوها عناصر روانی هم‌بسته با غرایزند که یونگ آنها را چنین توصیف می‌کند:

ادراک غریزه از خود دقیقا به همان ترتیب که خودآگاهی ادراک از فرایند عینی زندگانی است.

«کهن‏الگو ها همان‏قدر پُرشمارند که وضعیتهاى نوعىِ زندگى. روند بى‏پایان تکرار، این تجربیات را در سرشت روانىِ ما حکّ کرده است، هرچند نه همچون اشکال آکنده از محتوا، بلکه بدواً در قالب اشکالى فاقد محتوا که فقط امکان نوع خاصى از ادراک و عمل را آشکار مى‏کنند.»

اسطوره ها قصه هایی برای خواب کودکان نیستند، پیچیدگی ها و گستردگی مفاهیم مطرح شده در اسطوره ها و بیان نمادین آنها خبر از راز شگفت انگیز آن می دهد. مفاهیمی مانند، خدا، ماهیت انسان، شب و روز و… در اسطوره ها  نشان جهان شمولی اسطوره هاست حتی اگر  اسطوره در قومی بدوی و کوچک در قلب آفریقاست شکل یافته باشد.

یونگ اسطوره ها را تجلیات روانی و بازنمودی از جوهر روح قلمداد می کند و معتقد است اساطیر و رویاها انعکاسی از مفاهیم کهن هستند؛ که مفاهیم کهن سرمایه انسان و چکیده و عصاره تجارب نسل های بی شمار گذشته است و در همه ی افراد بشر یکسان است. علت این یکسانی؛ یکسانی ساختمان مغز نژادهای مختلف آدمیان و ناشی از تحول مشترک آن هاست. «مفاهیم کهن» که ناخوداگاه جمعی را تشکیل می دهند بسیارند از آن جمله:مفاهیم وحدت، قهرمان، قدرت، خدا، شیطان، مرگ، زندگی پس از مرگ،…

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ناخودآگاه جمعی و کهن الگو

  • ناشر: جامی
  • کد کتاب: 102706
  • موجودی: در انبار
  • 480,000ریال
  • 430,000ریال

برچسب ها: کارل گوستاو یونگ, فرناز گنجی, محمدباقر اسماعیل پور, روانکاوی, روانشناسی تحلیلی, روانشناسی یونگ, ناخودآگاهی, کتاب ناخودآگاه جمعی و کهن الگو