منو
سبد خرید

نابغه شرق

نابغه شرق
درحال حاضر موجود نمی باشد
نابغه شرق
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 146216 - 77/5
  • وزن: 0.50kg
  • JAN: keynaz
0 ریال

نابغه شرق

نویسنده: نورالله لارودی
ناشر: پروین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 344
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1350- دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو ؛ عطف کتاب زدگی و جلد ساییدگی مختصری دارد.

 

مروری بر کتاب

خورشید بی غروب

سرگذشت خطیر دوران جوانی شرف الملک حجه الحق شیخ الرئیس ابوعلی سینا پزشک و وزیر و فیلسوف نامدار و صحنه هایی از معالجات سحر آسای او

عبدالله سینا که در دستگاه استیفای ملک منصور سامانی خدمت می کرد مردی نسبتاً کامل بود و مانند اکثر فضلای بخارا گاهی شعر می سرود و سینا تخلص می کرد.او پس از ازدواج با (ستاره) از او صاحب پسری به نام (حسین) شد. حسین ابن عبدالله یا ابن سینا تا زمان خردسالی از پدرش آموزش دید.اما بعد از سفر از خرمثین به بخارا نزد استاد ابوالعلاء سرخسی به یادگیری تجوید و ترتیل پرداخت و سپس نزد محمود سماح با علم اعداد و حساب آشنا شد.

او در نوجوانی نزد اسماعیل زاهد علم فقه و نزد ابوالقاسم زهراوی علم پزشکی را آموخت. سومین معلم ابن سینا در بخارا استادی به نام عبدالله ناتلی بود که سه علم ایساغوجی،مجسطی وهندسه اقلیدس را به وی آموخت.اکنون ابن سینا دانشمند ریاضی علوم فلسفه و تاریخ بود و در عین حال یکی از مردان ادب نیز به شمار می رفت که گواهش اشعار فارسی و عربی است. اما پزشکی در شرح حال ابن سینا از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا دردنیا او را در درجه اول به عنوان پزشک می شناسند.

ابن سینا دانشمند و طبیبی حاذق بود که به او لقب شیخ الرییس دادند. او قسمتی از عمر 53 ساله یا 56 ساله خویش را یا زندانی بود یا فراری یا در مشاغلی مانند وزارت گذرانید که با تحقیقات علمی همراه بود.ابن سینا در اواخر عمر دچار بیماری قولنج شد ولی چون در مداوای خویش کوتاهی کرد در سال 427 هجری قمری درگذشت. آرامگاه او اکنون در شهر همدان است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.
برچسب ها: کتاب نابغه شرق

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات