میهن دوستی در ایران

میهن دوستی در ایران

نویسنده: ناصر تکمیل همایون
ناشر: استقلال
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

سیر وطن دوستی و بی وطنی در تاریخ ایران

در این کتاب خوانندگان ضمن آگاهی بر طبیعت و جغرافیای سیاسی-تاریخی ایران به برداشتهای ایرانیان از سرزمین نیاکان خود و احساس عاطفی - تاریخی برخی از قشرهای مردمی نیز شناخت خواهند یافت و در رابطه با دگرگونی های جامعه معاصر معلومشان خواهد شد که نه تنها مهر میهن در نهاد ایرانیان سستی نیافته بلکه با استواری بیشتری پاسداری ایران بگونه وظیفه ای دینی و ملی درآمده است.

میهن‌دوستی یکی از ویژگی‎های فطری انسان‌ها و نشانه‌ای از غیرت و استواری و عزم انسان به زادگاه و خاستگاه خویش است. آنچه در کتاب حاضر آمده، نگاهی به مفهوم وطن از کهن‌ترین دوره تا دوره معاصر، به خصوص جلوه‌های میهن‌دوستی در عصر مشروطیت در نگاه تاریخ‌نویسان و ادبا و شعرا است. این امر می‌تواند در پیوند نسل‎ها و آشنایی با قسمتی از تاریخ و ادبیات ایران زمین مؤثر باشد.

...لرد کرزن مورخ و ادیب در این مورد سخن بناحق گفته است. در همان زمان کخ وی معتقد است مردم ایران از فضیلت وطن پرستی بیگانه شده اند سراسر ایران در حال قیام برای آزادی است و نه یک شمشیر، بلکه شمشیرها از نیام بیرون آمده بود و علیه استعمار دولت متبوع لرد کرزن نبرد می کرد.

در این مقام یک نکته درست به نظر می رسد و آن وطن دوستی به سبک و شیوه و میل استعمارگران است که بی شک مورد قبول ایرانیان که نسبت به بیگانگان بدگمان بوده اند قرار نداشته است، چنانکه لرد کرزن خود می نویسد: ایرانیان مردمانی شکاک اند و چون خود به نحو حیرت انگیزی حس وطن پرستی ندارند متمایل اند که همیشه علاقه سایرین را ناشی از اغراض خصوصی بنگرند و خیال می کنند که نیرنگی در کار است…

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

میهن دوستی در ایران

  • ناشر: استقلال
  • کد کتاب: 116393 - 112/5
  • موجودی: در انبار
  • 450,000ریال

برچسب ها: ناصر تکمیل همایون, تاریخ اجتماعی ایران, جامعه شناسی ایران, ایرانیان, وطن پرستی, ناسیونالیسم, تاریخ سیاسی ایران, کتاب میهن دوستی در ایران