كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
میعاد با سرنوشت

میعاد با سرنوشت

نویسنده: جواهر لعل نهرو
مترجم: محمود تفضلی
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 265
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ:

 کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

...سالها پیش میعادی با تقدیر بستیم و حالا زمانی است که ماباید به عهد خودمان نه به طور کلی یا به اندازه ی کامل بلکه بسیار قابل توجه وفا کنیم .هند با ضربه نیمه شب ساعت،هنگامی که دنیا می خوابد ،برای زندگی و آزادی بیدار خواهد شد .لحظه ای می رسد که به ندرت در تاریخ اتفاق می افتد هنگامی که ما از دنیای قدیم به دنیای جدید گام بر می داریم ،زمانی که عصری به انتها می رسد و هنگامی که روح ملتی برای مدتی طولانی سرکوب شده ،قادر به بیان می شود.

به جاست که ما در این لحظه با ابهت پیمان بندیم که وفق خدمت به هند و مردمش و آرمان بزرگتر بشری باشیم.
هند در سحرگاه تاریخ به جست و جوی بی پایانش پرداخت و قرنهای بی شمار با مبارزه و تلاش و شکوه موفقیتها و شکست هایش لبریز است .

در این لحظه موقر هنگامی که مردم هند با رنج و از خود گذشتگی ،آزادی را به دست آورده اند من ،عضو مجلس موسسان هند ،خودم را با همه تواضع وقف خدمت به هند و مردمش می کنم به این منظور که این سرزمین باستانی جایگاه حقیقی اش را در دنیا بدست آورد و برای به وجود آرودن صلح جهانی و رفاه بشری کمکی کامل و مشتاقانه کند ....

جواهر لعل نهرو در خانواده ای از اشراف "برهمن" هند متولد شد. نیاکان جواهر لعل نهرو از برهمنانی بودند که دویست و پنجاه سال پیش در "کشمیر" زندگی می کردند. آنها در زمان آخرین پادشاهان مغول هند، به "دهلی" و سپس به "الله آباد" نقل مکان کردند. پدر جواهر لعل نهرو "موتیلال نهرو" و مادرش "سواروپ رانی" نام داشت. "موتیلال نهرو" که خود، وکیل و رهبری سیاسی بود، در "الله‌آباد"، مردی ثروتمند به شمار می ‌رفت. مردم گاه جواهر لعل نهرو را به دلیل دارابودن خانواده ای اشرافی "پاندیت" خطاب می کردند. کاربرد این عنوان نشانگر برهمن و ممتاز بودن خاندان او بود. نهرو تنها فرزند پسر خانواده بود، او دو خواهر نیز داشت که هر دو از او جوان تر بودند.

جواهر لعل نهرو بعد از فراغت از تحصیل هند بازگشت. او در ابتدا به دلیل سالهای متوالی تحصیل در کالج های انگلستان و مخالفت های پدرش با نگرش های سیاسی "مهاتما گاندی" گرایش چندانی به مبارزه علیه استعمار انگلستان نداشت. به تدریج اندیشه های ضد استعماری "گاندی" بر نگرش سیاسی او تاثیر گذاشت. مبارزات گاندی بر پایه تفکر اصل عدم خشونت بود. علاقه نهرو به این تفکر گاندی و شیوه مبارزاتی اش باعث نزدیکی او به گاندی و پیوستن به مبارزه علیه استعمار انگلیس شد.

نهرو بعد از مشاهده واقعه کشتار مردم معترض، نسبت به دشواری های اقتصادی و سیاسی، در روز 13 اوریل 1919 بر علیه استعمارگران بریتانیایی در شهر "آمریتسار" در ایالت "پنجاب" برای مبارزه مصمم شد. در این واقعه مردم بصورت مسالمت آمیز دست به تظاهرات زدند که توسط استعمارگران بریتانیایی سرکوب شدند. بعد از این واقعه، گاندی فرمان "نافرمانی مدنی" را جهت استمرار جنبش استقلال طلبی منتشر کرد. در این زمان نهرو در راس مبارزه و یکی از بزرگترین رهبران این جنبش محسوب می شد. او از گاندی فرمان می گرفت و اجرا می کرد. نهرو به تدریج توانست در کنار گاندی، "شورش مقاومت منفی" را در بین مردم ایجاد کند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

میعاد با سرنوشت

  • ناشر: توس
  • کد کتاب: 91979 - 65/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: جواهر لعل نهرو, محمود تفضلی, جامعه شناسی هند, تاریخ هند, هندوستان, انقلاب هند, گاندی, کتاب میعاد با سرنوشت