میزان الحکمه ؛ چهارده جلدی

میزان الحکمه

نویسنده: محمد محمدی ری شهری
ناشر: دارالحدیث
زبان کتاب: دو زبانه
تعداد صفحه: 7700
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 12 

مروری بر کتاب

حدیث ، مادر علوم اسلامى است و پس از قرآن ، مهمترین منبع فرهنگى مسلمانان است . معارف دینى و علوم گوناگون اسلامى ، از تفسیر و فقه تا اخلاق و کلام و عرفان ، سر در آبشخور زلال حدیث دارند و همه آنها میوه هاى شیرین این شجره طیّبه هستند . حدیث، تراویده اندیشه پاکترین انسان هاست و میراث ماندگار ثقل کبیر (عترت) است که در کنار ثقل اکبر (قرآن) ، بهروزى و رستگارى را براى انسان به ارمغان مى آورد . دلبستگان راه سعادت ، در طول تاریخ ، این میراث جاودانى را پاس داشته و به پیروى از فرمان پیشوایان پاک خود ، در فراگیرى ، گردآورى ، حفظ ، نقل ، فهم و نشر آن ، بسى کوشیده و مجموعه هایى کوچک و بزرگ را براى تعلیم و مذاکره و یا عمل و مراقبه سامان داده اند .

 عالمان و محدّثان بزرگ مى دانستند که آگاهى مردم از «محاسن» کلام ائمه علیهم السلام براى گام نهادن بر جاى پاى ایشان «کافى» است و در طریقه «تهذیب» نفس و «استبصار» و نیل به «مکارم اخلاق» و «خصال» نیکو ، تنها «مشکاتى از انوار» ائمه علیهم السلام و «دستآوردهاى خردِ» رهیافته به دین، کارآست و این «ستاره هاى فروزان» امامت اند که از عهده هدایت بشر به «دریاهاى نور» بر مى آیند .

«میزان الحکمه» امتداد این کوشش موزون و حکیمانه است و «مجمع البحرینِ» پیام هاى ثقل اکبر و کبیر که در پى پاسخگویى به پرسش هاى کهن و نوِ اندیشمندان از نگاه اسلام است . این اثر ـ که حاصل بیش از بیست سال کوشش شبانه روزى جناب آقاى رى شهرى است ـ ، با بهره گیرى از صدها کتاب حدیث و تفسیر و لغت و تاریخ ، بیست و سه هزار حدیث را در کنار آیات متناسب با آنها در قالب ۵۶۰ عنوان اصلى و ۴۱۹۷ عنوان فرعى ، دسته بندى موضوعى نموده است . ترتیب و نظم الفبایى موضوعات اصلى کتاب در کنار استفاده روشمند از نظام ارجاع دِهى ، پژوهشگر را از مراجعه به بسیارى از منابع حدیثى شیعه و اهل سنّت ، مستغنى مى کند و استقبال چشم گیر از کتاب و چاپ هاى مکرّر آن ، نشان دهنده موفقیت این کتاب در پر کردن خلأ نسبى در زمینه معارف دینى بوده است . از این رو مؤلّف محترم براى گسترانیدن دامنه بهره گیرى از آن ، ترجمه فارسى آن را به بنیاد پژوهش هاى اسلامى پیشنهاد کردند و توفیق این کار مبارک ، هر چند دشوار و نفس گیر ، نصیب مترجم توانمند آن بنیاد، جناب آقاى حمید رضا شیخى شد و بدینسان برگى زرّین بر افتخارات ایشان و نیز پیشینه شکوهمند ایرانیان در عرصه ترجمه متون دینى افزوده شد .

ویرایش نهایى این ترجمه روان و شیوا نیز به عهده مسئول محترم بنیاد پژوهش هاى اسلامى ، جناب حجه الاسلام و المسلمین على اکبر الهى خراسانى ، از عالمان و اساتید مبرّز حوزه علمیه مشهد ، بود و جناب حجه الاسلام سید حسن اسلامى بازبینى نهایى آن را به انجام رساندند و حاصل کار ، ویرایش نخست این کتاب بود که با استقبال کم نظیر کتاب خوانان روبرو گشت و بارها به چاپ رسید .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

میزان الحکمه ؛ چهارده جلدی

  • ناشر: دارالحدیث
  • کد کتاب: 51009 - 28/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمد محمدی ری شهری, فقه شیعه, حدیث, شیعه, کتاب میزان الحکمه