منو
سبد خرید

میزان الانسان یا راهنمای سعادت

میزان الانسان یا راهنمای سعادت
درحال حاضر موجود نمی باشد
میزان الانسان یا راهنمای سعادت
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 123833 - 107/3
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 85
0 ریال

میزان الانسان یا راهنمای سعادت

نویسنده: محمدعلی صفوت
ناشر: سعادت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 204
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1311 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : صفحات نو ؛ جلد کتاب کمی رنگ پریدگی دارد

 

مروری بر کتاب

با تصويب شوراي عالي مرکز و اجازه رسمي وزارت جليله معارف و اوقاف

نقش و تأثیر قصه و داستان در هدایت انسان‏ها و نشر معارف الاهى، داراى ارزش و اهمیت فراوانى است. بیان رخدادها، برجستگى‏ها، صحنه‏هاى ویژه، حکایت‏هاى هیجان‏انگیز، تجربه‏هاى آموزنده، پندهاى عبرت‏انگیز در قالب قصه و داستان، به روش ساده و روان، بسیار اثربخش و تأثیرگذار است.

داستان اگر حقیقى و اصیل و با مفاهیم معنوى و مذهبى همراه باشد، از منابع مهم معارف به حساب آمده و به صورت عینى، قابل قبول و سازنده است. داستان‏ها و قصه‏هاى قرآن حقیقى بود و احسن‏القصص به شمار آمده‏ اند.

خداوند متعال با بیان قصه و سرگذشت پیامبران الهى، اوضاع و احوال اجتماعى و شرح حال آنان را به زیبایى ترسیم نموده است.انسان به عنوان برترین مخلوق عالم داراى ابعاد متعدد و گوناگونى است. براى هدایت و راهنمایى این انسان از راه‏هاى مختلفى باید بهره گرفت. گسترش و رونق اسلام، همراه با بیان نظرهاى علمى، مستدل و منطقى در قالب‏هاى متنوعى چون عقاید، فقه، تفسیر، تاریخ، اخلاق، عرفان و... امکان‏پذیر است.

گاهى هم به کمک قصه و داستان به عواطف و احساسات افراد حرکت جدیدى بخشیده مى‏شود. با بیان داستان به صورت هنرمندانه و جذاب تا اعماق عواطف و احساسات انسان‏ها مى‏توان نفوذ کرد و موجب تغییر و تحول و اصلاح آنان گردید. تأثیرگذارى داستانهاى تعجب‏ برانگیز و تکان‏ دهنده قابل انکار نیست.

میرزا محمدعلی‌خان صفوت فرزند شیخ محمدحسن واعظ به سال ۱۲۶۰ هجری‌شمسی در تبریز متولد شد. در سنین جوانی به لباس روحانیت ملبس گردید و با خطابه و وعظ به دفاع از قیام شیخ محمد خیابانی پرداخت و به همین خاطر پس از سقوط خیابانی و شکست مجاهدان، دستگیر و خانه‌اش به غارت رفت.

وی از اعضای فعال انجمن ادبی آذربایجان بود و در سال ۱۳۰۴ هجری‌شمسی به کفالت معارف آذربایجان و چندی بعد ریاست معارف اردبیل دست یافت و سپس در دارالمعلمین تبریز (دانشسرا)، به ریاست برگزیده شد.مرحوم صفوت شخصی مقتدر در حوزه معارف بود و هر وقت در دولت مشکل فرهنگی حادث می‌شد، به سراغ وی می‌رفتند و همواره مشکل مرتفع می‌گردید.
میرزا محمدعلی‌خان از جمله نویسندگان توانمند و شعرای خوش قریحه بود که به زبان‌های ترکی آذری، فارسی و عربی شعر می‌سرود.

از جمله مهم‌ترین آثار تألیفی این ادیب برجسته می‌توان به کتاب‌های تاریخ و فرهنگ آذربایجان، و داستان دوستان اشاره کرد.
صفوت در سال ۱۳۲۵ هجری‌شمسی از خدمات دولتی بازنشسته شد و چندی بعد به قم مهاجرت نمود و سرانجام در سال ۱۳۳۵ هجری‌شمسی در جوار حرم حضرت معصومه(س) چشم از جهان فروبست و همانجا به خاک سپرده شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات